Osoby starsze, będące na emeryturze posiadają co prawda więcej wolnego czasu, ale nie zawsze potrafią ciekawie go zagospodarować.

Jeszcze trudniej jest seniorom z problemami zdrowotnymi. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc najbliższych – oprócz wsparcia w codziennych obowiązkach, dobrze, gdy zadbają o uatrakcyjnienie dnia, motywację i dobre samopoczucie.

Czasami seniorzy nie mogą lub nie maja ochoty na aktywne spędzanie czasu. W jaki sposób można urozmaicić ich codzienność?

Pamiętajmy, że osoby starsze często potrzebują wsparcia, ale doskonale potrafią też sami takowego udzielić. Posiadają życiowe doświadczenie, z którego i my możemy czerpać. Uznanie osoby starszej za autorytet będzie korzyścią dla obu stron: my zyskamy wsparcie i poradę, a senior poczuje się ważny w naszym życiu.

Wspólne gotowanie jest bardzo ciekawą forma zagospodarowania wolnego czasu i do tego jest w modzie! Takie popołudnie w kuchni może być podróżą do smaków dzieciństwa, zarówno seniora jak i naszych! To okazja do przywołania dobrych emocji, ale także nauki nowych umiejętności.


Rozrywka połączona z gimnastyką umysłu to także znakomity pomysł: wykorzystajmy gry planszowe i karciane. Im więcej uczestników tym lepiej! Zadbaj, by w sytuacji gdy senior nie może się przemieszczać, od czasu do czasu spotkania towarzyskie odbywały się w jego mieszkaniu.

Bardzo ważne, by osoby starszej po prostu słuchać i z nią rozmawiać. To okazja do budowania dobrej relacji dla obu stron, ponadto senior czuje się ważny w życiu rodzinnym. Interesującym rozwiązaniem jest wspólne obejrzenie filmu, wysłuchanie koncertu czy przeczytanie tej samej książki oraz późniejsze wspólne ich omawianie.
Gdy nie mamy możliwości sami zająć się osobą starszą, poszukajmy pomocy z zewnątrz. Możemy zapewnić osobie starszej opiekuna, który spędzi z nią kilka godzin czy dni, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ważne, by  była to osoba doświadczona i budząca sympatie oraz zaufanie seniora.

Using the website the oh-so-obvious six appeal slogan, the micro-site shows us a galaxy s6 edge that clearly has the much rumored curved sides that look set to be the device’s crowning feature
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram