Samotność i izolacja społeczna są wyraźnie powiązane z licznymi problemami zdrowotnymi, w tym zwiększonym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, obniżonym samopoczuciem, demencją, depresją i chorobami układu krążenia.

Niestety, izolacja wśród seniorów jest powszechnym problemem. Dowiedz się, jak możesz pomóc swoim bliskim zachować zdrowie i uniknąć poczucia izolacji.

Zadbaj o transport

Brak odpowiedniego transportu jest główną przyczyną izolacji społecznej. Ponieważ wielu seniorów nie jeździ samochodem, stworzenie solidnej infrastruktury transportu publicznego i zapewnienie im specjalnych możliwości transportu, w tym dla osób niepełnosprawnych, pomaga w promowaniu ich integracji społecznej.

Cele życiowe

Seniorzy, którzy mają poczucie celu i pielęgnują swoje zainteresowania, są mniej podatni na negatywne skutki izolacji społecznej. Jeśli nie masz pomysłów na to, co robić, w lokalnym centrum seniora zawsze są zaplanowane specjalne wydarzenia z myślą o osobach starszych. Świetnym sposobem na utrzymanie i wyrażanie poczucia celu, jest również wolontariat. Zachęcanie seniorów do pozostania aktywnym oraz zapewnienie im możliwości wolontariatu, może pomóc im w utrzymaniu poczucia celu i powstrzymaniu ich od izolacji i samotności.

Zachęcaj religijnych seniorów do chodzenia do kościoła

Wiele badań wykazało korzyści płynące z chodzenia do kościoła dla seniorów: Stwierdzono, że osoby uczęszczające na nabożeństwa religijne, mają niższy wskaźnik umieralności niż osoby rzadko uczęszczające na msze.

Weź pod swoją opiekę zwierzaka

Wielu ekspertów zauważa, że ​​akt pielęgnacji może złagodzić poczucie społecznej izolacji. Właściciele zwierząt pozostają zaangażowani społecznie, rzadziej mają depresję, rzadziej cierpią na samotność, czują się bezpieczniej, mają więcej motywacji do konstruktywnego wykorzystania czasu i używają mniej leków niż właściciele zwierząt. Zwierzęca przyjaźń ułatwia nawiązywanie przyjaźni, jest spoiwem towarzyskim i daje powód do wstawania rano.

Zachęcaj seniorów do tworzenia pozytywnego obrazu ciała

Niektóre badania wykazały, że wiele starszych osób unika interakcji społecznych ze względu na zły wizerunek swojego ciała. Osoby z nadwagą często zaprzestają interakcji z ich sieciami społecznymi do tego stopnia, że ​​mogą być zagrożone izolacją społeczną. Na przykład osoby z nadwagą mogą być samoświadome lub zakłopotane, a zatem rzadziej angażować się w swoje sieci społecznościowe.

Zachęcaj seniorów do regularnych badań słuchu i wzroku

Seniorzy z nierozpoznanymi lub nieleczonymi problemami ze słuchem, często unikają sytuacji społecznych z powodu trudności w komunikowaniu się. Zachęcaj seniorów do sprawdzania słuchu i leczenia problemów ze słuchem. Równie ważne są testy wzrokowe, ponieważ problemy z wzrokiem „ograniczają możliwości interakcji społecznych z innymi ludźmi.

Aby zdiagnozować problemy ze słuchem i sposób działania w przypadku konkretnego pacjenta, warto zacząć od podstawowego badania słuchu. Bezpłatną diagnostykę oferuje m.in. Amplifon, którego salony znajdują się w wielu miastach w Polsce.

Umów się wizytę online.

Zapewnij dodatkowe wsparcie dla seniorów, którzy niedawno stracili współmałżonka

Starsze osoby mogą być najbardziej narażone na społeczną izolację, szczególnie w okresie po śmierci małżonka. Kiedy przez dziesięciolecia dzielisz swoje życie z ukochanym współmałżonkiem i towarzyszem życia, w chwili śmierci tej osoby, człowiek może utracić fundamenty swojego istnienia. Z tego powodu ważne jest zapewnienie dodatkowego wsparcia emocjonalnego i społecznego ostatnim wdowom i wdowcom.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram