balls-1786430_1280

Jak poczuć szczęście?


 

Doświadczenie szczęścia jest wyznacznikiem dobrego życia. Współczesny system ekonomiczno-polityczno-medialny, utożsamia dobrostan z kupowaniem kolejnych elektronicznych gadżetów, szybszych samochodów, budowaniem okazalszych posiadłości, gromadzeniem majątku.

W krajach Zachodu poziom konsumpcji jest tak duży, że teoretycznie powinny one stanowić oazę szczęśliwości. Jednak, poziom zadowolenia ludzi żyjących w materialnym dobrobycie obniża się, m.in. świadczą o tym wskaźniki samobójstw, agresji, zaburzeń psychicznych. Sondaże konsekwentnie wskazują, że najszczęśliwsi są mieszkańcy Fidżi i Afryki, pomimo doświadczania często skrajnego ubóstwa.

Otóż, kluczem do szczęścia jest praca z własnym umysłem, połączona z pielęgnowaniem pozytywnych, także zmysłowych doświadczeń.

Poniżej przedstawiam zestaw prostych, choć wymagających uwagi, zaangażowania i wytrwałości, metod osiągania szczęścia, proponowanych  przez integralną psychologie pozytywną.

  1. Przejmij kontrolę! Ludzie mają wpływ na to, co dzieje się w ich umysłach. Jedyną rzeczą, którą możemy realnie w niemalże każdej chwili kontrolować jest własny umysł. Umysł jest narzędziem przystosowania do rzeczywistości, przez większość czasu działającym w trybie automatycznym, powielającym wzorce zgodne z osobistym doświadczeniem. Podsuwa człowiekowi przede wszystkim takie myśli, dzięki którym kiedyś uniknął on zagrożenia lub za coś zyskał. Podpowiada mu przekonania, których przejawy obserwował np. u rodziców. Kierowanie własnym umysłem jest podstawową szczęściodajną umiejętnością – to na niej opierają się tysiącletnie praktyki medytacji, obecne we wszystkich religijnych nurtach. Zarządzaj procesami uwagi, koncentrując się na pozytywach sytuacji.
  2. Praktykuj wdzięczność! Tuż po przebudzeniu znajdź kilka powodów do szczęścia. Przed snem przypominaj sobie zdarzenia, za które możesz być wdzięczny. Wieczorna praktyka wdzięczności zmniejsza poziom stresu i ułatwia zasypianie.
  3. Trzymaj się konkretów! Wykonuj zadania przynoszące realne efekty. Ludzki umysł uszczęśliwia obserwowanie namacalnych efektów własnych działań. Nagradzaj się za prace, których efektów nie możesz obserwować, dobrym słowem, drobnymi przyjemnościami, spacerem itd. Pamiętaj o podstawowych potrzebach, do których należą sen, relaks, kontakt z naturą i dotyk. Regularnie odpoczywaj od nadmiaru bodźców – internetu, i innych mediów.
  4. Interpretuj pozytywnie! Przekonaj się, jak wiele interpretacji potrafi stworzyć Twój umysł. Narysuj tabelę złożoną z 4 kolumn. 1. Sytuacja – zapisuj w niej zdarzenia, które pogarszają Twój nastrój, 2. Myśli automatyczne – tu wpisuj nawykowe interpretacje zdarzeń (np. ”zawsze muszę zrobić coś źle”), 3. Emocje – których doświadczasz w związku z różnymi sytuacjami oraz ich nawykowymi interpretacjami. Do 4 kolumny wpisuj „myśli alternatywne”, czyli inne interpretacje sytuacji od Twojej – myśl pozytywną!
  5. Buduj głębokie relacje! Bliskie relacje, względnie bezkonfliktowe, są najważniejszym powodem zadowolenia, nie pieniądze czy kariera! Spędzaj czas z osobami, na których Ci zależy, twórz realne znajomości.
  6. Poznaj siebie! Znany hiszpański psychoterapeuta Refael Santandreu uważa, że do szczęścia człowiek potrzebuje wyłącznie jedzenia i ciepłego miejsca do spania. Zapytaj siebie: Co lubię? Co mnie męczy? Czego chciałbym najbardziej? Myśl krytycznie, nie ulegaj modom, pamiętaj że posiadasz unikatowy zestaw genów i niepowtarzalne doświadczenia, jesteś jedyny w swoim rodzaju. Jeśli nie szkodzisz innym żywym istotom, masz prawo de realizowania swoich potrzeb i preferencji.
  7. Uwzględnij całość! Pamiętaj, by dbając o ciało tworzyć przestrzeń także do rozwoju duchowego. Oddziaływanie między Tobą a światem jest wzajemne, zamiast narzekać na rzeczywistość, szukaj sposobów jej zmienienia, zyskasz poczucie sprawczości – jeden z elementów źródła szczęścia.
  8. Znajdź równowagę! Wypełnione zadowoleniem życie, jest sztuką znajdowania „złotego środka” , między kontrolowaniem umysłu, a pozwalaniem mu na twórczą swobodę. Szczęście nie jest efektem powielania kulturowych wzorców, choć ich obserwacja bywa inspirująca. Doświadczanie satysfakcji z życia jest w każdym przypadku wyjątkowym osiągnięciem osobistym.
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram