Badania przeprowadzone na setkach Szkotów w ciągu kilku dekad pokazały, że nauka choć jednego języka obcego, zmniejsza zagrożenie osłabienia zdolności umysłowych na starość.

Jak podaje czasopismo „New Scientist”, wyniki badań nie zależą od poziomu inteligencji czy wieku rozpoczęcia nauki drugiego języka.

Thomas Bak, naukowiec z Uniwersytetu w Edynburgu oraz jego koledzy, przeanalizowali dane dotyczące ok. 1100 osób urodzonych w roku 1936 w Edynburgu i w okolicach. Wszyscy badani w wieku 11 lat, mając znajomość tylko 1 języka, zostali poddani testom.

853 uczestników odnaleziono po latach, gdy przeżywali swoje lata 70-te. 262 z nich nauczyło się przynajmniej 1-go języka obcego, 65 osób nauczyło się go po 18. roku życia. Ekipa Baka poddała uczestników testom, tym samym co te rozwiązywane przez nich, gdy mieli 11 lat. Osoby, które znały przynajmniej 2 języki poradziły sobie lepiej, niż oczekiwano.

Według jednej z teorii naukowych, posługiwanie się dodatkowym językiem wymaga aktywowania poznanego zasobu słów, co jest rewelacyjnym ćwiczeniem dla mózgu.

Seniorze, jeśli nie chcesz wychodzić z domu na kosztowny kurs, możesz poszukać bezpłatnych lekcji języka w internecie. To szybki i przyjemny sposób na naukę!

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram