Niezależnie od tego, czy mieszkasz w pobliżu swojego starzejącego się rodzica, czy w innym mieście lub kraju, dostrzeżenie pierwszych oznak starzenia się może być bardzo trudne. Dlaczego?

Rodzice zawsze byli w naszych oczach przywódcami i najważniejszymi osobami w rodzinie, aż tu nagle przychodzi dzień, w którym zauważamy, że nie są już w stanie samodzielnie zarządzać niektórymi aspektami swojego codziennego życia. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec serię zmian fizycznych lub poznawczych.

Jak radzić sobie ze zmianami, które postępują w naszym starzejącym się rodzicu?

Jeśli nie możesz zaplanować dłuższej wizyty u rodzica, powinieneś regularnie sprawdzać, czy dobrze się czuje. Zmiany w zachowaniu Twojego starzejącego się rodzica lub w jego zdolnościach poznawczych, mogą być oznaką, że musisz rozważyć zorganizowanie rodzicowi opiekuna. Jeśli Twój starzejący się rodzic celowo ukrywa swoje dobre samopoczucie, może być trudno rozpoznać oznaki, że potrzebuje on pomocy.

Wśród najważniejszych oznak do niepokoju należy wymienić:

  1. Utratę wagi lub przyrost masy ciała: Czy Twój rodzic doznał ostatnio niewyjaśnionej zmiany wagi? Może to być spowodowane nawykami żywieniowymi, ale może być również związane ze stanem jego zdrowia.
  2. Siniaki lub inne oznaki upadku: Czy Twój starzejący się rodzic częściej odnosi ostatnio obrażenia od upadków? Może to być kwestia bezpieczeństwa związana z powszechnym ryzykiem upadku, ale może to być również związane z kwestiami medycznymi.
  3. Nieumiejętność komunikowania się w jasny sposób: Czy Twój rodzic ma trudność w podążaniu za treścią rozmowy lub zapomina o rzeczach, które są częścią jego codziennego życia? Być może trzeba będzie umówić go na wizytę u lekarza.
  4. Zmiany w gospodarstwie domowym: Czy dom Twojego starzejącego się rodzica nagle stał się zaniedbany? Czy rachunki są nieopłacone? Czy lodówka jest pusta? Zmiany te mogą oznaczać, że Twój rodzic jest przytłoczony lub niezdolny do samodzielnego wykonywania tych zadań. Może to być spowodowane zmianami fizycznymi lub poznawczymi.
  5. Zmiany w wyglądzie: Czy Twój starzejący się rodzic nagle zaczął ubierać się inaczej lub wydaje się niechlujny? Może to być oznaką problemów z fizycznym, emocjonalnym lub poznawczym samopoczuciem.
  6. Izolacja: Samotność odpowiada za fizyczne i emocjonalne wyzwania zdrowotne. Z wiekiem trudno jest nawiązać nowe znajomości, ale jest to bardzo ważne.
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram