Żeby zwiększyć swoje umiejętności rozumowania i szybkość przetwarzania informacji w mózgu, seniorzy powinni ćwiczyć przez 52 godziny w okresie 6 miesięcy – wynika z najnowszych badań. Dobrą wiadomością jest to, że ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak chodzenie, również niosą zalety – o ile są wykonywane przez tak długi czas.

Coraz więcej badań wskazuje, że ćwiczenia czynią cuda dla naszego mózgu. Niedawne badania wykazały, że bieganie chroni naszą pamięć przed szkodliwymi skutkami stresu. Inne badania pokazują, że ćwiczenia pomagają zapobiegać starzeniu się mózgu i łagodzić upośledzenie funkcji poznawczych (MCI).

Ale dokładnie ile wysiłku fizycznego potrzebują seniorzy, aby w pełni czerpać te korzyści poznawcze? I jak długo muszą to robić?

Aby się tego dowiedzieć, naukowcy prowadzeni przez Joyce Gomes-Osman z University of Miami Miller School of Medicine na Florydzie – postanowił przeprowadzić metaanalizę istniejących badań. Dokładniej, badali wszystkie randomizowane badania kontrolowane, w których grupa seniorów ćwiczyła przez co najmniej 4 tygodnie, a ich pamięć i umiejętności rozumowania porównywane były z umiejętnościami grupy kontrolnej.

Badanie wpływu ćwiczeń na mózgi seniorów

Gomes-Osman i jej koledzy przeanalizowali 98 badań, w których zbadano ponad 11 tys. uczestników. Uczestnicy badania mieli średnio 73 lata, a 59 procent z nich uznano za klinicznie zdrowych. Jednak, dwadzieścia sześć procent seniorów miało objawy MCI, a 15 procent miało w pełni rozwiniętą demencję.

Spośród wszystkich rodzajów ćwiczeń, w badaniach najczęściej analizowano aerobik. Niektóre badania przyglądały się skutkom innych form ćwiczeń aerobowych – takich jak jazda na rowerze lub taniec – podczas gdy inne badały wpływ ćwiczeń aerobowych w połączeniu z treningiem siły lub oporu. Kolejne badania wykorzystywały wyłącznie trening siłowy, a kilka artykułów zaprezentowało efekty jogi lub tai chi.

Mniejsza intensywność ćwiczeń też się liczy

Badanie ujawniło, że co najmniej 52 godziny ćwiczeń w średnim okresie 6 miesięcy, może prowadzić do lepszej szybkości przetwarzania, co odnosi się do czasu, jaki mózg potrzebuje na przetworzenie informacji lub wykonanie zadania. Ten korzystny efekt odnotowano zarówno u osób uznanych za zdrowe klinicznie, jak i u osób z MCI.

Dodatkowo, zdrowi ludzie wykazywali poprawę swojej funkcji wykonawczej – to znaczy zdolności mózgu do ustalania i osiągania celów, planowania z wyprzedzeniem i opracowywania strategii.

Byliśmy podekscytowani widząc, że nawet osoby, które uczestniczyły w programach ćwiczeń o niższej intensywności, czerpały korzyści w sferze umiejętności myślenia – powiedziała Joyce Gomes-Osman.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram