Na nasz nastrój i stan emocjonalny wpływa nie tylko głód, ale także jedzenie, które spożywamy. Wniosek ten wysnuli naukowcy z Centrum Medycznego na University of Rush. 

Nowe badanie wykazało, że osoby przestrzegające zdrowej diety, nie tylko mają mniejsze ryzyko chorób takich jak nadciśnienie, ale także wykazują niższe wskaźniki depresji. Innymi słowy, po raz pierwszy udowodniono naukowo, że istnieje bezpośredni związek między dietą a zdrowiem psychicznym.

Badanie miało na celu znalezienie odpowiedniej diety w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Naukowcy opracowali specjalną dietę i przetestowali ją na 964 ochotnikach, podczas sześcioletniego eksperymentu. Dieta polegała na ograniczeniu spożycia sodu, a także na włączeniu dużej ilości świeżych owoców, warzyw, zbóż i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Nie tak dawno temu, została ona uznana przez czołowych dietetyków na świecie, za jedną z najbardziej zdrowych i skutecznych diet.

Jedna trzecia uczestników grupy dietetycznej zdołała pozbyć się depresji, podczas gdy w drugiej grupie, mimo wszelkich wysiłków podejmowanych przez dietetyków i psychologów, wskaźnik ten nie przekraczał 8%.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 11 lat. Pierwsze kroki w mediach stawiała jako redaktorka popularnego portalu o tematyce rozrywkowej. Swoje doświadczenie dziennikarskie zdobywała również w portalu dla kobiet, w serwisie popularnonaukowym oraz prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej. Współpracowała z Wirtualną Polską, gdzie pisała o zdrowiu oraz redagowała portal dla rodziców i serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Uwielbia ludzi i rozmowy, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram