Aby w dojrzałym wieku skóra nie przysparzała nam nadmiaru zmartwień powinniśmy ją pielęgnować od najmłodszych lat. Bez przerwy. Możemy być zaskoczeni jak duży wpływ mają drobne, codzienne gesty.

  • Ochrona przeciwsłoneczna. Ochrona o faktorze min. 15 to obowiązek każdego. W miarę możliwości należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach 10-16. Osoby spędzające czas aktywnie na świeżym powietrzu (np. w ogrodzie czy uprawiając sport), powinny nabrać zwyczaju badań dermatologicznych przynajmniej raz do roku, aby wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe.
  • Codzienna higiena. Prysznic – tak, kąpiel – nie! Długie moczenie się w gorącej wodzie co prawda pomoże niektórym zredukować stres, ale w pewnym wieku może stać się przyczyną podrażnień i wysuszenia skóry. Zbyt długie przebywanie w ciepłej wodzie sprawia, że warstwa rogowa naskórka może się oddzielić i pozwolić na ucieczkę cząsteczek wody, które normalnie powinna była w skórze zamknąć. Zakończenia nerwowe powierzchni skóry są zatem mocniej pobudzane, stąd uczucie swędzenia, które często towarzyszy wysuszeniu skóry.
  • Staranny wybór kosmetyków. Uwaga na mydła w płynie, które nie zawsze dobrze spłukujemy, na perfumowane i koloryzowane żele pod prysznic, które mogą uczulać. W przypadku podrażnień, wybierajmy kosmetyki o możliwie naturalnym składzie, niewysuszające skóry. Po dokładnym opłukaniu dobrze się osuszmy, nie trzyjmy ciała ręcznikiem zbyt mocno. Zwracajmy szczególną uwagę na załamania i fałdki skóry.
  • Uwaga na nowinki kosmetyczne. Bardzo ważne jest by nawilżać skórę kremami, jednak te najdroższe niekoniecznie są najlepsze. Unikajmy tych które są wzbogacone zapachami czy barwnikami. Wodom kolońskim, które wciera się w skórę po goleniu mówimy nie! W dzisiejszych czasach istnieją produkty bez alkoholu. .
  • Należy dbać o zrównoważoną dietę. Zarówno jeśli chodzi o picie jak i jedzenie. Często zapominamy o tym, że skóra składa się w dużej mierze z wody. Zdrowe i zróżnicowane odżywianie zapewnia dostarczenie witamin niezbędnych dla skóry (E, C, A, B9, PP). Alkohol i przyprawy mogą sprzyjać trądzikowi.       Z każdą nietypową zmianą (plamy, strupki) najlepiej udać się do lekarza, być może trzeba będzie ją usunąć.
  • Dym papierosowy. Potęguje działanie promieni UV i ma tendencję do kumulowania się w skórze, na poziomie włókien kolagenowych, przez co powoduje żółtawy odcień cery. Wpływa również na układ naczyniowy, co powoduje zwiększoną wrażliwość skóry..
  • Nie leczmy się sami! Uwaga, aby nie nakładać „byle czego” na „nie wiadomo co”… „Ludowe” zwyczaje, miejscowe leczenie kortyzonem, antybiotykami, antyseptykami może mieć katastrofalne skutki. Zawsze trzeba zasięgnąć porady lekarskiej a następnie stosować się do niej.
Ein abgeschlossenes thermodynamisches system ghostwriter projektarbeit ist dadurch gekennzeichnet, dass die systemgrenze für energie und stoffe undurchlässig ist
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram