Aby w dojrzałym wieku skóra nie przysparzała nam nadmiaru zmartwień powinniśmy ją pielęgnować od najmłodszych lat. Bez przerwy. Możemy być zaskoczeni jak duży wpływ mają drobne, codzienne gesty.
- Ochrona przeciwsłoneczna. Ochrona o faktorze min. 15 to obowiązek każdego. W miarę możliwości należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach 10-16. Osoby spędzające czas aktywnie na świeżym powietrzu (np. w ogrodzie czy uprawiając sport), powinny nabrać zwyczaju badań dermatologicznych przynajmniej raz do roku, aby wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe.
- Codzienna higiena. Prysznic – tak, kąpiel – nie! Długie moczenie się w gorącej wodzie co prawda pomoże niektórym zredukować stres, ale w pewnym wieku może stać się przyczyną podrażnień i wysuszenia skóry. Zbyt długie przebywanie w ciepłej wodzie sprawia, że warstwa rogowa naskórka może się oddzielić i pozwolić na ucieczkę cząsteczek wody, które normalnie powinna była w skórze zamknąć. Zakończenia nerwowe powierzchni skóry są zatem mocniej pobudzane, stąd uczucie swędzenia, które często towarzyszy wysuszeniu skóry.
- Staranny wybór kosmetyków. Uwaga na mydła w płynie, które nie zawsze dobrze spłukujemy, na perfumowane i koloryzowane żele pod prysznic, które mogą uczulać. W przypadku podrażnień, wybierajmy kosmetyki o możliwie naturalnym składzie, niewysuszające skóry. Po dokładnym opłukaniu dobrze się osuszmy, nie trzyjmy ciała ręcznikiem zbyt mocno. Zwracajmy szczególną uwagę na załamania i fałdki skóry.
- Uwaga na nowinki kosmetyczne. Bardzo ważne jest by nawilżać skórę kremami, jednak te najdroższe niekoniecznie są najlepsze. Unikajmy tych które są wzbogacone zapachami czy barwnikami. Wodom kolońskim, które wciera się w skórę po goleniu mówimy nie! W dzisiejszych czasach istnieją produkty bez alkoholu. .
- Należy dbać o zrównoważoną dietę. Zarówno jeśli chodzi o picie jak i jedzenie. Często zapominamy o tym, że skóra składa się w dużej mierze z wody. Zdrowe i zróżnicowane odżywianie zapewnia dostarczenie witamin niezbędnych dla skóry (E, C, A, B9, PP). Alkohol i przyprawy mogą sprzyjać trądzikowi. Z każdą nietypową zmianą (plamy, strupki) najlepiej udać się do lekarza, być może trzeba będzie ją usunąć.
- Dym papierosowy. Potęguje działanie promieni UV i ma tendencję do kumulowania się w skórze, na poziomie włókien kolagenowych, przez co powoduje żółtawy odcień cery. Wpływa również na układ naczyniowy, co powoduje zwiększoną wrażliwość skóry..
- Nie leczmy się sami! Uwaga, aby nie nakładać „byle czego” na „nie wiadomo co”… „Ludowe” zwyczaje, miejscowe leczenie kortyzonem, antybiotykami, antyseptykami może mieć katastrofalne skutki. Zawsze trzeba zasięgnąć porady lekarskiej a następnie stosować się do niej.
Ein abgeschlossenes thermodynamisches system ghostwriter projektarbeit ist dadurch gekennzeichnet, dass die systemgrenze für energie und stoffe undurchlässig ist