Każdy z nas w jakim stopniu interesuje się prognozą pogody. Bo przecież ta wiedza pomaga nam zaplanować dzień czy też wiedzieć jak się ubrać. Pod względem oglądalności te informacje najbardziej popularne programy telewizyjne. Ogromną popularnością cieszą się serwisy internetowe.
Ta wiedza jest bardzo ważna, ale pamiętajmy aby nigdy do prognozy pogody nie podchodzić bezkrytycznie.

Meteorolodzy są zgodni, że najbardziej precyzyjna jest prognoza numeryczna. Taką przedstawia na 84 godziny naprzód Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (www.meteo.pl) dla Polski oraz środkowoeuropejskich miast.serwis cieszy się wielkim powodzeniem u internautów, może dlatego, że jest prosty w obsłudze.. Nie ma tu typowych symboli – jak słońce, chmury i deszcz – lecz wykresy obrazujące temperaturę realną i odczuwalną, wilgotność, ciśnienie, prędkość, kierunek i maksymalne porywy wiatru, widzialność oraz wierzchołki i podstawy chmur, zamglenie oraz mapy synoptyczne.

 

Najwięcej o pogodzie i dynamice z jaką się zmienia mówią układy ciśnienia. Układ izobar, czyli linii, które łączą punkty o tym samym ciśnieniu, świadczy o tym, czy będzie gwałtownie, czy spokojnie – wzdłuż tych linii wieje wiatr. To, z jaką siłą wieje, zależy od tego, czy linie są wobec siebie blisko. Im bliżej, tym wieje mocniej.

Wyż

Na mapie prognostycznej oznacza się go literą W lub H (High). To wyż baryczny, czyli antycyklon, w którego centrum jest wysokie ciśnienie. Powietrze w wyżu „kręci” się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Latem i zimą wyże przynoszą dużo słońca i dość stabilną pogodę. Jesienią oraz wiosną często oznaczają mgły i zamglenia.. Wszystko zależy od  usytuowania takiego ośrodka barycznego.

Zimową porą roku mamy do czynienia z wyżem rosyjskim. Przynosi on bezchmurne niebo i zimnych mas powietrza. W nocy temperatura spada do wartości grubo poniżej -10 stopni. Z kolei latem położenie ośrodka wysokiego ciśnienia na wschodzie Europy zazwyczaj oznacza u nas upał i groźne burze.
Niż

To groźne ośrodki niskiego ciśnienia. Zasada jest prosta – im większa różnica ciśnień między wyżem i niżem, tym szanse na groźne zjawiska większe. Równie groźnymi niżami są te, które powstają nad ciepłymi wodami basenu Morza Śródziemnego, a następnie wędrują w naszym kierunku.

 

Marta Wróbel

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram