Podeszły wiek niesie wiele wyzwań. Jednym z nich są problemy z zapamiętywaniem i przywoływaniem wspomnień z pamięci. Oto kilka sposobów, aby temu zaradzić:
Gry wspomagające pamięć: umysł wspomagają wszelkiego rodzaju ćwiczenia poznawcze, czyli takie, które wymagają koncentracji i umiejętności syntezy. „memory”. Dobrym pomysłem są też krzyżówki, wykreślanki, sudoku
Leki i suplementy diety na pamięć: nie zaszkodzi wspomóc pamięć seniora odpowiednimi preparatami. Mogą to być leki dostępne bez recepty takie jak: MindUp,
Wysiłek fizyczny – dla kondycji i głowy: równie istotne, co wysiłek umysłowy, są dla seniora i jego głowy ćwiczenia fizyczne – oczywiście w takim stopniu, na jaki pozwala kondycja starszej osoby.
Udzielanie się towarzysko: dlatego każdy rodzaj wymiany towarzyskiej stanowi świetną gimnastykę umysłu. Nieprzypadkowo osoby towarzyskie mają mniej problemów z pamięcią.
Liczenie w pamięci: Warto na co dzień odłożyć kalkulator do szuflady i kiedy to tylko możliwe liczyć lub szacować w pamięci.
Zapamiętywanie małych porcji tekstu: Przykładowo, zamiast zabrać z domu listę zakupów, można spróbować ją zapamiętać, warto też zapamiętać kilka najważniejszych numerów telefonu, co dodatkowo może przydać się w sytuacji awaryjnej.
Przełamywanie rutyny: Innym rodzajem ćwiczenia umysłu jest unikanie rutyny. Od czasu do czasu można na przykład wrócić do domu inną drogą niż zwykle, napisać coś lewą ręką.
Ogromny wpływ na zachowanie sprawności umysłowej w starszym wieku ma też regularna aktywność fizyczna, warto więc zapisać się na zajęcia sportowe dla seniorów, a także dbać o zdrowe odżywianie, gdyż witaminy i mikroelementy są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu.
Wiktoria Zarębska