Choroby XXI wieku, czym są? Występują na całym świecie spowodowane rozwojem cywilizacji. Nie są zakaźne, jednak prowadzą do niepełnosprawności, a także do przedwczesnej śmierci.

Przyczyny chorób cywilizacyjnych dzielą się na dwa rodzaje. Bezpośrednie i pośrednie. Przed tymi pierwszymi możemy się obronić.

Są to: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, nadużywanie alkoholu, brak odpoczynku czy długotrwały stres. Nad przyczynami pośrednimi nie mamy już kontroli, są to: zanieczyszczenia środowiska-powietrza, wody i gleby, hałas czy promieniowanie jonizujące. Choroby cywilizacyjne postępują coraz bardziej co można zauważyć rozglądając się wokół siebie.

Spożywamy wiele produktów przetworzonych, a za mało owoców i warzyw, oddychamy smogiem, żyjemy w głośnych miastach. Życie toczy się bardzo szybko, bez chwili wytchnienia. Jesteśmy narażeni na permanentny stres, ciężko nam się zatrzymać i odpocząć. Rzadko podejmujemy aktywność fizyczną i produkujemy tony śmieci. Te wszystkie sytuacje powodują, że możemy na nie zachorować. Dzielą się one na różne rodzaje. Sercowo-naczyniowe, które powodują zawał serca, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze czy udar mózgu.

Przewodu pokarmowego powodujące: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, refluks, biegunki, zaparcia lub choroby jelit. Psychiczne, które przyczyniają się do występowania nałogów i zaburzeń psychicznych takich jak na przykład  nerwicy, depresji czy schizofrenii. Możemy również zaobserwować rozwój nowotworów, cukrzycy czy otyłości w społeczeństwie.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych możemy wiele zrobić! Sami decydujemy o tym w jaki sposób spędzamy wolny czas, co jemy i jaki tryb życia prowadzimy. Może tym razem zamiast kolejnego odcinka serialu wybierzemy spacer, a zamiast słodyczami posilić się owocem. Warto zrobić rachunek sumienia i zmienić tryb  życia na zdrowszy, aby zminimalizować ryzyko przedwczesnej śmierci lub niosących za sobą nieprzyjemnych  konsekwencji chorób.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram