Święta, rodzinne spotkania i rozmowy przy kominku sprawiają, że zima jest świetna. Ale niskie temperatury, oblodzone ulice i śliskie chodniki, już nie – szczególnie, jeżeli chodzi o seniorów.

Oto trzy rzeczy, o których seniorzy powinni pamiętać, aby cieszyć się bezpiecznym i radosnym sezonem zimowym.

Zapobiegaj upadkom

Śliski lód i śnieg sprawiają, że upadki stają się jeszcze częstsze, więc seniorzy powinni nosić antypoślizgowe buty i upewnić się, że idą po odśnieżonym chodniku. Nie bój się poprosić o pomoc w odśnieżaniu przyjaciela, członka rodziny lub sąsiada. Jeśli to niemożliwe, zatrudnij kogoś, kto Ci w tym pomoże. Jest to o wiele tańsze niż podróż na izbę przyjęć po nieszczęśliwym upadku. Jeśli chodzi o odśnieżanie, zimne powietrze i uciążliwa praca mogą być prostą drogą do ataku serca. Zanim więc sięgniesz po łopatę, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Hipotermia

Objawy hipotermii obejmują zimną skórę, zmęczenie, dezorientację, uczucie osłabienia, trudności w chodzeniu, spowolnione oddychanie i wolne tętno. Ponieważ nasze ciała w miarę starzenia się wytwarzają mniej ciepła, seniorzy są szczególnie podatni na hipotermię. Jeśli wychodzisz na zewnątrz, bardzo ważne jest, abyś założył na siebie kilka warstw ubrań. Jeśli cierpisz na cukrzycę, artretyzm lub masz za sobą udar mózgu, wiedz, że te schorzenia mogą przyczyniać się do jeszcze szybszej utraty ciepła. Tak samo też mogą działać niektóre leki. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby określić własny profil ryzyka hipotermii.

Jedź bezpiecznie

Zimą, drogi są szczególnie niebezpieczne i nieprzewidywalne. Seniorzy powinni prowadzić tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Jeśli musisz jechać samochodem, upewnij się, że samochód ten ma zimowe opony i jest wyposażony w materiały awaryjne, w tym koc, dodatkowe ciepłe ubrania, wodę i łopatę. Korzystaj z transportu medycznego, który zabierze Cię na wizytę u lekarza i wizytę w szpitalu. Zapoznaj się również z różnorodnymi usługami dostawczymi, aby zamówić do swojego domu gotowe posiłki i artykuły spożywcze.

Ważne: zawsze pamiętaj o trzymaniu telefonu komórkowego przy sobie i nigdy nie bój się prosić o pomoc.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram