Rozmowa z doktorem Jackiem Janiszewskim, organizatorem Welconomy Forum in Toruń, byłym ministrem rolnictwa i politykiem współodpowiedzialnym za stworzenie procesów integracyjnych z Unią Europejską rozmawiamy o idei konferencji gospodarczej, pandemii, zdrowiu, o wspólnym działaniu na rzecz rozwoju regionu i naszego kraju.

 1. Tym razem spotykamy się w czerwcu. Jest Pan spokojny o to, że goście przyjadą?

Jestem bardzo spokojny dlatego, że oczywiście wszystko może się zdarzyć, ale także wszystko zrobiliśmy by konferencja się odbyła w optymalnym czasie w sposób jak najbardziej bezpieczny dla naszych uczestników. Na resztę nie mamy wpływu, więc nie ma co o tym myśleć. Mamy już wiele potwierdzeń przyjazdu ekspertów, polityków, samorządowców, naukowców i ludzi kultury. Będzie z nami także bardzo wielu dziennikarzy, z czego się bardzo cieszę, o Was drogie Panie nie wspominam, bo jesteście praktycznie zawsze od lat.

2. Od lat organizuje Pan Welconomy Forum in Toruń, jedną z największych imprez ekonomiczno – gospodarczych na świecie. Dlaczego właśnie tu warto być?

Dziś, to znaczy w roku 2021 wręcz trzeba tu być. Ludzie biznesu i polityki nigdy nie mieli większej konieczności bycia razem na takich spotkaniach jak Welconomy. Covid wymusza niekonwencjonalne rozwiązania na całym świecie. Narzuca innowacyjność, elastyczność i szybkość w podejmowaniu decyzji merytorycznych wpływających na gospodarkę i życie społeczeństw wszystkich kontynentów. Dlatego wymiana doświadczeń i pomysłów ponad podziałami politycznymi i geograficznymi, jest teraz obowiązkiem wszystkich, którzy mają na to wpływ.

3. Sesja Inauguracyjna to: “Wpływ pandemii na zmiany społeczno-gospodarcze w kraju i na świecie”?

Temat ten jest omawiany na całym świecie w różnych przypadkach, odcieniach i miejscach. Nic zatem dziwnego, że na naszej konferencji podobnie jak w zeszłym roku będzie on dominował. Jest takie zapotrzebowanie rynku, a my na to każdego roku przykładamy bardzo dużą uwagę.

4. Sesja Plenarna to z kolei “Zielony ład”? O Co w nim chodzi i dlaczego ten temat budzi tak wielką dyskusję?

Europa idzie w jasno określonym kierunku nazywającym się umownie „Zielony Ład”. Wpłynie to w zasadniczy sposób na gospodarkę i naukę prawie we wszystkich dziedzinach życia z pewnością nie tylko na naszym kontynencie. Ten temat będziemy omawiali na kolejnych edycjach Welconomy przez wiele lat.

5. Każdego roku podczas kongresu kierujecie swoją uwagę na określonych krajach lub regionach świata. W tym roku które są to obszary świata?

To nasze wspólnie z Urzędem Marszałkowskim dzieło, które trwa już od kilku lat i któremu wspólnie poświęcamy wiele czasu i energii. W tym roku omawiać będziemy współpracę z takimi państwami jak: Ukraina, Mołdawia, Kazachstan, Białoruś, Chiny, Bośnia i Hercegowina Litwa.

6. Plan Welconomy jak zawsze bogaty. Kto potwierdził już swoją obecność?

Chcemy to zostawić jako napięcie przed konferencją. Zapewniam, że nie zaniżamy poziomu, wręcz podwyższamy. Będzie wiele znakomitości, a jakie? Proponujemy śledzić naszą stronę www.welconomy.pl. Program będzie dostępny już od 7.06.2021. Oczywiście może on ulec jakimś korektom, ale już w niewielkim procencie.

7. Przyjadą ludzie reprezentujący różne poglądy. Nie boi się Pan dyskusji?

Nie tylko się nie boję, ale sam ją wywołuję już od dwudziestu ośmiu lat. Dyskusje także wśród przeciwników politycznych zawsze bywają twórcze. Najgorsza sytuacja występuje, gdy przestajemy ze sobą rozmawiać, tym bardziej słuchać.

8. Jeden z paneli nosi tytuł “Wpływ pandemii COVID-19 na zmianę paradygmatu zdrowia publicznego”. O czym będzie mowa?
Czy służba zdrowia zdała egzamin w najtrudniejszym momencie?

Zawsze wszystko można lepiej i szybciej. Każdy, kto stanie przed wyborem rozwiązań o charakterze innowacyjnym, nieznanym może popełniać błędy. By ich w przyszłości uniknąć, trzeba ze sobą dyskutować, tym bardziej w sprawach zdrowia i bezpieczeństwa obywateli bez względu na opcję polityczną i poglądy.

9. Będzie też mowa o budowaniu marki polskiej żywności. Czy polskie – znaczy zdrowe?

Oczywiście. Możemy być dumni ze skoku cywilizacyjnego, jaki wykonaliśmy jako naród, przede wszystkim na polskiej wsi i polskie wiejskie gminy. Dziś polski rolnik, który produkuje produkty na sprzedaż to już świetnie wykształcony manager. Polskie znaczy zdrowe, to nie slogan to prawda.

10. Będzie mowa o franczyzie. Dlaczego to dobry element ekonomii społecznej?

Wystarczy popatrzeć jak rozwija się sieć Żabka. To niesamowita możliwość dla ludzi aktywnych, potrafiących ciężko, uczciwie pracować, nieposiadających pieniędzy na start w biznesie.

11. Mała gmina wielkich możliwości. Mały może dużo? To od nas zależy, jak będziemy żyć? Jest pan socjologiem. Uważa pan, że społeczności lokalne, stowarzyszenia czy małe Fundacje mogą zmieniać otoczenie?

Nie tylko mogą, ale powinny. Po to są. Mniejsze czy większe organizacje nie ma to znaczenia, jeśli pomagają budować społeczeństwo obywatelskie będące solą ziemi każdego państwa na świecie. Chodzi bardziej o to, by wspierać wszystkich którzy je tworzą i robić wszystko by było ich więcej.

12. Często w wywiadach podkreśla Pan, jak ważna jest relacja biznesu i polityki. Dlaczego tak ważne jest, aby te dwa obszary ze sobą rozmawiały i podejmowały wspólne działania?

Dla mnie to podstawa rozwoju demokracji, dobrobytu i budowy mocnej klasy średniej. Tylko gdy politycy słuchają uważnie prawdziwego średniego biznesu, który chce się rozwijać, mogą stworzyć do tego odpowiednie warunki prawne. Skuteczne strategie rozwoju w latach rodzą się w symbiozie: polityka, gospodarka, nauka. Jeśli ten trójkąt nie jest równoramienny, nigdy nie osiągnie się sukcesu globalnego. Aby go osiągnąć, potrzebny jest wzajemny szacunek, wzajemne wsparcie i jak najwyższy merytoryczny poziom wszystkich bez wyjątku.

13. Jesteśmy bardzo ciekawe panelu o roli banków i instytucji pomocowych w odbudowie aktywności gospodarczej i inwestycyjnej post-COVID. Z jednej strony mamy prezydenta, premiera i rząd mówiący jak dobrze ma się nasza gospodarka, a z drugiej strony ludzi, którzy przez kilka, kilkanaście miesięcy mieli pozamykane biznesy i próbują się podnieść. Do tego ogromny brak zaufania do banków i idea Polski gotówkowej. Jak to wygląda z Pana perspektywy?

Jeśli pominiemy propagandę sukcesu, który wszyscy rządzący wykorzystują, by wygrać następne wybory to znajdziemy odpowiedź na to pytanie. Społeczeństwo mądre demokratycznie, prędzej czy później zauważy rozdźwięk między tym co słyszą a tym co ich dotyka. Gdyby było inaczej, do dziś tkwilibyśmy w komunizmie i to nie tylko w Polsce. Politycy odpowiedzialnie za kraj muszą pogodzić chęć wygrania wyborów z rozwojem gospodarczym. Inaczej prędzej czy później samo drukowanie nowych pieniędzy nic nie da, inflacja z czasem zrobi swoje.

14. Jeden z tematów to: ”Jak rewolucja cyfrowa zmienia uniwersytet, czyli nowe technologie w nauce i dydaktyce”. Czy nowych technologii powinniśmy uczyć się w każdym wieku? Jest to nam potrzebne?

Tego już nikt nie zmieni. Od pewnych tendencji nie ma odwrotu. Świat się zmienia na naszych oczach. Wszyscy i wszędzie, jeśli nie chcemy być wykluczeni, musimy się uczyć, dostosowywać i działać. Wiek płeć narodowość nie ma z tym nic wspólnego. Wszyscy wszędzie musimy się dostosować do nowych wyzwań.

15. Pandemia chyba wymusiła od nas uczenie się nowych rzeczy? Kreatywności? Czego Pana nauczyła?

Przekonałem się, że można w małych grupach świetnie współpracować ze studentami, urzędnikami i biznesem poprzez on-line. Można zorganizować konferencję taką jak nasza, bezpiecznie w formie hybrydowej i osiągnąć dzięki nagrywaniu paneli zdecydowanie większy zasięg przepływu informacji itp.

16. Podkreśla Pan, że Welconomy to miejsce rozmów wielu środowisk i ludzi o różnych poglądach. Czy człowiek “z ulicy” też może odnaleźć się w takim miejscu?

Każdy może się zgłosić, jednak musi być potwierdzony przez nasze biuro. Mamy ograniczoną ilość miejsc ze względu na pandemię. Zachęcam więc by zgłaszać się do nas jak najszybciej. Z pewnością nie wejdzie nikt bez potwierdzenia.

17. Pandemia COVID- 19 bardzo nas, jako społeczeństwo zmieniła?

Myślę, że bardzo, bardzo i to wszystkich bez wyjątku, w mniejszym lub większym stopniu. Nie ma co nawet wmawiać sobie, że może być inaczej.

Marta i Magdalena Wróbel

 

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram