Internet oferuje potencjalne korzyści, ale także stanowi zagrożenie dla starszych obywateli – czytamy w dokumencie przygotowanym przez London School of Economics and Political Science (LSE) dla brytyjskiego rządu ds. Nauki. Nowy raport opracowany na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii, wskazuje na kilka poważnych wyzwań związanych z pomaganiem osobom starszym w odnalezieniu się w coraz bardziej cyfrowym świecie. 

Raport, który badał wpływ, jaki internet będzie miał na starszych ludzi w nadchodzących dziesięcioleciach, stwierdza, że ​​prawie 5 milionów osób w wieku powyżej 64 lat, nie posiada umiejętności korzystania z internetu. Jak pokazują badania, wielu starszych Brytyjczyków uważa, że ​​technologia cyfrowa jest „zbyt trudna w użyciu” lub postrzega ją jako „luksus”, a nie podstawowe narzędzie służące poprawie ich codziennego funkcjonowania.

Jednym z obszarów, na którym koncentruje się raport, jest sposób, w jaki cyfrowy świat, będzie wpływał na sieci wsparcia osób starszych. Stwierdzono, że ​​internet przynosi seniorom zarówno korzyści, jak i szkody.

Tradycyjne formy interakcji znikną, zostaną zastąpione przez pozostawanie w kontakcie z odległymi przyjaciółmi i rodziną, za pośrednictwem Skype, poczty elektronicznej i narzędzi społecznościowych – czytamy w raporcie z badań.

Istnieją bariery – zarówno fizyczne, jak i mentalne – w zdobywaniu umiejętności korzystania z internetu – twierdzą autorzy raportu, doktor Jacqueline Damant i prof. Martin Knapp, z jednostki badawczej LSE.

Zdaniem badaczy, pogarszający się wzrok, drżenie kończyn, zapalenie stawów i utrata pamięci, znacznie utrudniają starszym osobom naukę i korzystanie z technologii cyfrowej.

Inne zidentyfikowane bariery obejmują:

  • Brak umiejętności i znajomości technologii informacyjno-komunikacyjnych;
  • Osąd, że ​​technologia informacyjna jest droga;
  • Urządzenia internetowe są zwykle słabe lub brakuje ich dla osób starszych, na przykład w domach opieki.

Starsi ludzie będą coraz częściej korzystać z internetu

Raport przewiduje, że osoby starsze będą coraz częściej korzystać z internetu w codziennych sytuacjach, takich jak zakupy, bankowość, pozostawanie w kontakcie z innymi czy rozrywka. Ale ostrzega również, że urządzenia będą musiały być lepiej zaprojektowane do użytku przez osoby starsze. Innym obszarem, w którym technologia cyfrowa może spowodować transformację, jest świadczenie usług opieki zdrowotnej i społecznej. Autorzy badania apelują do rządu, organizacji sektora publicznego i organizacji charytatywnych, aby zrobiły więcej, by zapewnić starszym osobom dostęp do technologii cyfrowej. Zdaniem doktor Damant, w pierwszej kolejności to domy opieki powinny zwracać większą uwagę na zapewnienie swoim podopiecznym dostępu do internetu. Obecnie, tylko 25% zarejestrowanych domów opieki w Wielkiej Brytanii, zapewnia swoim mieszkańcom urządzenia Wi-Fi – wynika z raportu.

Kampania #terazsenior i #smartinternet

Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do kampanii #terazsenior i #smartinternet i pomocy najbliższym starszym osobom w poruszaniu się w internecie oraz korzystaniu z przydatnych aplikacji, takich jak Skype, Facebook czy Instagram. To właśnie młodzi ludzie, studenci, przyszli opiekunowie seniorów, rehabilitanci, pielęgniarki, lekarze, wnukowie, dzieci, najbliżsi, najszybciej pomogą starszym przekonać się do internetu oraz nowoczesnych narzędzi.

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: https://www.senior24h.pl/przylacz-sie-do-kampanii/

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram