Od dawna wiadomo, ze hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi, może negatywnie wpływać na nasz układ krwionośny, wydalniczy, a przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy.

Niedawne odkrycia pokazały, ze na ryzyko demencji są narażone nawet osoby, których poziom cukru we krwi znajduje się w górnej granicy normy.

Wiele poprzednich badań wykazało już związek miedzy kurczeniem się mózgu, a cukrzycą typu drugiego. Najnowszy eksperyment przeprowadzony pod wodzą doktora Nicolasa Cherubina z Australian National University College of Medicine, Biology and Environment, miał na celu sprawdzenie, czy także subtelne różnice w poziomie cukru we krwi, mogą mieć na niego negatywny wpływ.

Badanie objęło prawie 250 sześćdziesieciolatków, których poziom cukru we krwi mieścił się w granicach normy, a zatem wynosił od 4 do 6,1 milimoli glukozy na litr krwi. Uczestników poddano badaniu mózgu na początku eksperymentu, a następnie cztery lata później.

Mózgi osób, cechujacych się poziomem cukru we krwi w górnej granicy normy, na przestrzeni lat skurczyły o 6-10% bardziej, niż pozostałych uczestników badania. Jak się okazało, badani o wyższym poziomie glukozy byli szczególnie narażeni na zmniejszenie objętości tkanki mózgu w obszarach hipokampu i ciała migdałowatego, czyli regionach odpowiedzialnych za pamieć i zdolności poznawcze.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram