Człowiek jest istotą społeczną i do sprawnego funkcjonowania potrzebuje towarzystwa i pomocy innych ludzi Przedłużający się czas pandemii, który skutkuje odosobnieniem i brakiem kontaktu z ludźmi, strachem przed tymi kontaktami powoduje, że coraz więcej osób szuka wsparcia psychologicznego i możliwości wygadania się.

Wielu z nas ma problem, gdzie znaleźć osobę, która nie ocenia a słucha. Bo w domu, najbliższym nie wszystko można powiedzieć, czasem wstyd się przyznać do chorób czy też problemów psychologicznych, jakie zaprzątają naszą głowę. Każdy z nas doświadcza w życiu lepszych i gorszych chwil, a rozmowa z terapeutą czy na spotkaniach grup wsparcia wymaga dużo odwagi. Trudno jest podzielić się z kimś innym problemami, jeśli ta osoba nie przeżyła lub nie przeżywa tego, co my.
Brak wsparcia może stać się potencjalnym zalążkiem depresji. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych stanowi ona główną przyczynę chorób i niepełnosprawności na całym świecie. W latach 2005-2015 odnotowano wzrost liczby jej przypadków aż o 18 procent! Najcięższą konsekwencją depresji jest oczywiście samobójstwo, które każdego roku popełnia 800 000 osób.
W internecie pojawiło się bardzo ciekawe narzędzie, które pozwala na anonimowe podzielenie się problemami https://grupawsparcia.pl/ . Jest ono dostępne zarówno przez stronę internetową jak i aplikację na telefon. Wystarczy tylko za darmo się zarejestrować podając dowolny login i adres mail, gdzie przyjdzie link aktywujący konto. Nie trzeba pokazywać twarzy czy też ujawniać cokolwiek o sobie. Portal ten tworzony jest przez ludzi i dla ludzi z różnymi życiowymi kryzysami.

Główną część aplikacji stanową grupy i podgrupy, w których możemy dzielić się swoimi problemami i spostrzeżeniami. Na przykład w grupie “Nasze lepsze jutro” możemy “porozmawiać” o tym, jak zmienić swoje życie, aby mieć lepsze jutro czy też o temacie depresji albo wspólnie motywować się do działań. Użytkownicy starają się też wspólnie pokonywać lęk przed chorobami albo rozwiązywać problemy. Swoje miejsce znajdą tam też przedsiębiorcy. którzy pomagają sobie w razie problemów z prowadzeniem firmy.

Sporo jest grup i podgrup poświęconych problemom uzależnień, problemom doświadczania przemocy. Nie zapomniano też o depresji, schizofrenii, fobii, zaburzeń osobowości, to również miejsce dla ludzi związanych z tematem lekkiego upośledzenia umysłowego, autyzmu itp…  Ważne wsparcie jest też dla osób w żałobie, traumie. W społeczności przewidziano też miejsce gdzie każdy użytkownik może opisać swoją historię. To też miejsce, gdzie można prowadzić swój prywatny dziennik lub opisać swój upadek, z którego się odnosimy. Jest też miejsce na oferty przeróżnych instytucji, które zajmują się szeroko pojętą pomocą.  Jednak tu na razie mamy bardzo mało instytucji.

Strona www.grupawsparcia.pl się rozwija więc warto do niej od czasu do czasu zajrzeć, bo może właśnie tam odnajdziemy to wsparcie, które w danej chwili jest nam potrzebne.

Marta Wróbel

 

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram