Fototerapia to szerokie pojęcie obejmujące leczenie światłem o różnym natężeniu i barwie. Współczesna światłoterapia wykorzystuje barwne filtry do leczenia wielu chorób takich jak: nadciśnienie, depresja, cukrzyca, dolegliwości żołądka i wątroby.
Taka terapia wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, budzi w nim naturalne procesy regeneracyjne, stymuluje przemianę materii, wzmacnia układ immunologiczny, poprawia też krążenie krwi.
Światłoterapia stosowana jest przede wszystkim w psychiatrii oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy za pośrednictwem światłoczułych komórek zwojowych znajdujących się w siatkówce, ważny jest także wpływ promieniowania na gospodarkę serotoninowo – melatoninową.
Kuracja światłem pomaga w powrocie do zdrowia po ciężkich stanach, takich jak wylew, zawał serca czy udar.
Ten rodzaj terapii stosowany jest też u noworodków w sytuacji, kiedy dziecko urodzi się z lub zarazi się żółtaczką. Światło wykorzystywane jest również w kosmetologii do usuwania niepotrzebnego owłosienia, przebarwień, blizn, itd.
Fototerapia wykorzystuje naturalne źródła światła (helioterapia) oraz źródła sztuczne (aktynoterapia), wśród których źródłem światła podczerwonego są lampy sollux, natomiast ultrafioletu – lampy kwarcowe.
Każdy rodzaj światła, zarówno światło naturalne, jak i sztuczne dostaje się do naszego organizmu. Przenika przez skórę, ale najskuteczniejsze są fale świetlne dostarczane przez oczy. Nie wszystkie z tych fal człowiek widzi. W zależności od długości dzielą się na widzialne i niewidzialne. Różnie też są wykorzystywane.
W warunkach domowych najlepiej sprawdzi się lampa sollux, która jest uzupełniona w różnobarwne filtry.
- Światło w kolorze czerwonym przeciwdziała m.in. zmęczeniu, przeziębieniu i anemii.
- Światło żółte pozytywnie nastraja, znosi niektóre dolegliwości pokarmowe oraz wpływa korzystnie na stan skóry.
- Światłem pomarańczowym można np. leczyć skurcze mięśni, reumatyzm i wspomagać regenerację organizmu.
- Barwa fioletowa lampy ma działanie przeciwbólowe i odprężające.
- Kolor niebieski światła m.in. poprawia koncentrację.
Dzięki światłoterapii organizm człowieka odzyskuje równowagę na dłuższy czas, czasem ten proces jest stały. Takie działanie pozwala na zmniejszenie dawki leków lub całkowite z nich zrezygnowanie. Jeśli pacjent poczuje się gorzej, wraca na kolejną serię naświetlania.
Urządzenia do tej terapii nie są duże i drogie, więc warto się w nie zaopatrzyć i korzystać z tego rodzaju terapii.
Marta i Magdalena Wróbel