Pływanie to ćwiczenie dobre dla osób w każdym wieku. Pływanie pomaga nam pozostać w formie i zachować zdrowie, ale korzyści wynikające z tej aktywności fizycznej, obejmują także zdrowie psychiczne.

Oto 11 najważniejszych korzyści płynących z pływania!

1. Trening całego ciała

Pływanie może zwiększyć częstość akcji serca, wzmocnić mięśnie i kontrolować wagę. Pływanie angażuje niemal każdą większą grupę mięśniową – wymaga użycia rąk, nóg, tułowia i brzucha.

Pływanie również:

  • poprawia siłę
  • tonuje mięśnie
  • poprawia kondycję
  • pomaga zarządzać wagą

2. Budowanie siły sercowo-naczyniowej

Ćwiczenia sercowo-naczyniowe, często określane jako cardio, obejmują serce, płuca i układ krwionośny. Studium z 2016 roku wykazało, że pływanie może pomóc obniżyć ciśnienie krwi oraz kontrolować poziom cukru we krwi.

3. Dobre dla osób z urazami

Występowanie urazu lub stanów, takich jak zapalenie stawów, może utrudniać wykonywanie ćwiczeń o dużym natężeniu. Ponieważ woda łagodnie podtrzymuje mięśnie, pływanie jest preferowane przez wiele osób, które nie są w stanie brać udziału w ćwiczeniach o dużej intensywności i wysokim oporze.

4. Dobre dla osób niepełnosprawnych

Upośledzenie fizyczne, takie jak paraplegia, może ograniczyć możliwości treningu. Ponieważ woda zapewnia opór i wsparcie, wiele osób uważa, że ​​pływanie jest idealną opcją. Z uwagi na fakt, że pływanie może zwiększyć pewność siebie i poprawić umiejętności społeczne, może przynieść korzyści osobom z upośledzeniem umysłowym.

5. Pomocne przy astmie

Oprócz budowania siły sercowo-naczyniowej, pływanie może zwiększyć pojemność płuc i poprawić kontrolę nad oddychaniem. Chociaż wilgotne powietrze z basenów krytych może również pomóc w złagodzeniu objawów astmy, niektóre badania wskazują, że środki dezynfekujące stosowane w basenach, mogą pogorszyć objawy.

6. Poprawa objawów stwardnienia rozsianego 

Woda utrzymuje pływające kończyny, więc ludzie z MS mogą odnieść korzyść ze wsparcia i delikatnego oporu, jaki zapewnia woda. W jednym z badań zauważono znaczną redukcję bólu, gdy osoby ze stwardnieniem rozsianym brały udział w 20-tygodniowym programie pływania.

7. Spalanie kalorii

Pływanie to doskonały sposób na spalanie kalorii. Ilość spalonych kalorii zależy od wagi osoby i od tego, jak energicznie pływa.

8. Poprawia jakość snu

Badania z udziałem osób starszych z bezsennością, odnotowały zwiększoną jakość snu u osób, które regularnie pływały. W przeglądzie z 2010 r. ustalono, że około połowa starszych dorosłych osób ma trudności z zasypianiem. Pływanie może przynieść korzyści tym, którzy szukają lepszego snu.

9. Poprawa nastroju

Ćwiczenia uwalniają endorfiny, które poprawiają nastrój. Pływanie również może zwiększyć pewność siebie i umiejętności społeczne, które mogą wpłynąć na poczucie własnej wartości. Przeprowadzone w 2014 r. badanie pilotażowe z udziałem osób z demencją wykazało, że osoby, które pływały regularnie w okresie 12 tygodni, wykazywały znaczną poprawę nastroju.

10. Zarządzanie stresem

Ćwiczenie to świetny sposób na pozbycie się stresu i niepokoju. Może także przekierować umysł z dala od niepokojących myśli.

11. Łatwo dostępne i niedrogie

Wiele miast oferuje baseny publiczne ze zniżką. Niektóre oferują bezpłatny dostęp w określonych godzinach lub bezpłatne lekcje pływania. Pływanie w jeziorze lub morzu, również może być atrakcyjną opcją. Podczas pływania na otwartych wodach, należy zachować wszelkie środki ostrożności.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram