old-tv-1149416_1280

Filmoterapia w Doktor TV


 

Filmoterapia jest w Polsce wciąż młodą metodą i przez wielu traktowaną z dystansem. Filmoterapia jest jedną z dziedzin arteterapii, która wykorzystuje sztukę wizualną, w terapii wszelkich problemów natury psychologicznej i rozwojowej. Filmy skłaniają do dyskusji i refleksji, co właśnie wykorzystuje terapia poprzez film.

Metoda polega na doborze filmu do danej grupy i problemu, na który chcemy zwrócić uwagę. Umiejętny dobór filmu to połowa sukcesu. Grupa, bądź jednostka poddawana terapii ogląda film, a po jego seansie następuje dyskusja odnosząca się do danego problemu. Czasem jeden obraz filmowy porusza wiele ważnych wątków, na których chcemy się skupić.

Wielkim plusem terapii jest fakt, że każda osoba może inaczej odebrać pewne metafory, co tylko pogłębia rolę terapii i pozwala na spojrzenie z różnej perspektywy. Widząc postępowania bohatera, możemy poddać je ocenie. Film posiada właściwości terapeutyczne, ponieważ jest dziedziną sztuki. Żal więc nie wykorzystać jego możliwości leczniczych. 

Terapia przez film oddziałuje na sferę emocjonalną, behawioralną i poznawczo-intelektualną. Pozwala nam na uzyskanie katharsis, czyli tzw. oczyszczenia. Dodatkowo, to bardzo atrakcyjna, zarówno dla młodych, jak i starszych osób, forma pomocy. Oglądając film utożsamiamy się z jego bohaterami, wczuwamy się w sytuacje na ekranie, co umożliwia modelowanie naszych emocji. Tłumacząc terapeucie, co myślimy, samemu można pójść dalej z tym, co ma się w sobie. Terapeuta jest skupiony i zainteresowany, poświęca nam swój czas i energię. Siłą rzeczy chce się wtedy komuś takiemu wytłumaczyć siebie. Dzięki czemu patrzymy na swój problem z innej perspektywy. Aby dowiedzieć się, jakie filmy będą odpowiednie do filmoterapii i w jaki sposób mogą nam pomóc, dowiecie się odwiedzając kanał YouTube Doktor TV.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram