18 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Praw Pacjenta. Przy tej okazji Fundacja Nutricia zapytała troje ekspertów:  psychologa, pielęgniarza oraz lekarza pediatrę, o to, w jakich aspektach opieki zdrowotnej pacjent powinien mieć ich zdaniem zagwarantowane wsparcie. Zapytano gdyby mogli dopisać jedno nowe prawo pacjenta, czego by ono dotyczyło?

Michał Błoch, pediatra, specjalista w zakresie opieki długoterminowej oraz żywienia klinicznego, znany jako @drhospice. uważa że że najważniejsze jest prawo do nadzoru poszpitalnego O tym, jak ważny jest nie tylko sam okres terapii szpitalnej, zwłaszcza na takich oddziałach, jak Oddział Intensywnej Terapii, ale także okres najbliższych miesięcy bądź nawet lat po wypisie, mówi się coraz więcej.  Okres sześciu miesięcy od wypisu to absolutnie minimalny czas, przez jaki pacjent, niezależnie od wieku, powinien znajdować się pod ścisłym nadzorem lekarskim. Przy niektórych cięższych przypadkach powinien to być okres nawet kilku lat.

Paweł Urbańczyk, pielęgniarz koordynujący w Poradni Żywieniowej Nutrimed uważa że prawo do opieki żywieniowej jest tym bardzo istotnym prawem.
– Edukowanie na temat żywienia medycznego oraz nielimitowany dostęp do diagnostyki, konsultacji, a następnie opieki żywieniowej, w razie potrzeby od samego początku choroby, mogłyby się przyczynić do poprawy lub utrzymania prawidłowego stanu odżywienia pacjenta, a w rezultacie do lepszej odpowiedzi organizmu na farmakoterapię, skrócenia czasu leczenia oraz poprawy jakości życia-  uważa pielęgniarz
Natomiast Adrianna Sobol, psychoonkolożka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego chciałaby aby nowym prawem respektowanym w medycynie było prawo do  pełnej terapii psychologicznej dla opiekunów pacjentów. Zwłaszcza wsparcie dla głównych opiekunów, którzy zmagają się z codziennymi obowiązkami związanymi z opieką nad chorym, powinno być potraktowane jako prawo pacjenta.
Świadomość pacjenta, że opiekun ma odpowiednie wsparcie, na pewno dodatkowo dobrze wpłynęłaby na samopoczucie i kondycję leczonego.
Fundacja Nutricia została powołana w 1996 r. przez firmę Nutricia Polska Sp. z o.o. Podnosi ona  świadomość na temat roli żywienia. Prowadzi ogólnopolskie programy edukacyjne, takie jak: „1000 pierwszych dni dla zdrowia” czy kampania „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. Realizuje także ogólnopolski konkurs grantowy, umożliwiając naukowcom prowadzenie badań naukowych z zakresu żywienia człowieka.

 

Magdalena Wróbel

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram