Ohrwurm (niem. robak uszny), chiclete na Orelca (port. uszna guma do żucia), canzone termentone (wł. drażniąca piosenka), canción pegadiza (hiszp. klejąca się piosenka)… Każde z powyższych określeń dotyczy jednego zjawiska – natrętnego i uporczywego nucenia tej samej melodii lub powtarzania fragmentu tekstu.

Przypadłość ta dotyka zazwyczaj osoby chore na nerwicę natręctw albo te zawodowo związane z muzyką. Widoczne jest także zróżnicowanie płciowe – mimo względnie jednakowej podatności stwierdzono, że u płci pięknej napady trwają dłużej i są bardziej uciążliwe (jedna z kobiet uskarżała się na obecność męczącej melodii aż przez 43 lata!).

Jednak, szczególnie w okresie świątecznym, wydaje się nie być to żadną regułą – każdy z nas doświadcza obecności „usznych robaków”. Badania psychologów z University of Reading wykazały, że najczęściej prześladują nas utwory popowe lub rockowe, o nieskomplikowanej melodii i prostym, powtarzalnym tekście – stu ankietowanych wskazywało najczęściej na przeboje Justina Timberlake’a, Pink Floyd i Guns’n’Roses. Jako przyczynę zadomowienia się utworów w pamięci, naukowcy wymieniają m.in. tendencję do dekoncentracji, sytuacje stresowe lub po prostu wielokrotne odsłuchiwanie danej melodii.

O ile ulubiony utwór powtarzany 101 raz jesteśmy w stanie znieść, z pewnością nie jest to już tak przyjemne w przypadku, gdy do ucha wkradnie nam się znienawidzona melodia. Czy istnieje sposób, aby skutecznie się jej pozbyć? Pomocne może być np. rozwiązywanie niezbyt skomplikowanych łamigłówek lub czytanie. Należy jednak uważać, aby wykonywane zadanie nie było zbyt skomplikowane, ponieważ możemy wtedy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.

Można także spróbować zagłuszyć uporczywe melodie innymi, co z kolei może skutkować zaproszeniem do naszego umysłu nowego „robaka”. Doktor Philip Beaman sugeruje, aby nie starać się w żaden sposób usuwać earwormów, ponieważ im usilniej próbujemy tego dokonać, tym bardziej je uodparniamy.

Naukowcy podkreślają, że zjawisko to posiada również zalety – może być wykorzystane do leczenia osób dotkniętych demencją, dla których forma powtarzalnego utworu mogłaby stanowić duże ułatwienie przy wykonywaniu codziennych czynności.

Aby zdiagnozować problemy ze słuchem i sposób działania w przypadku konkretnego pacjenta, warto zacząć od podstawowego badania słuchu. Bezpłatną diagnostykę oferuje m.in. Amplifon, którego salony znajdują się w wielu miastach w Polsce.

Umów się wizytę online.

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram