To święto obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor tak lubianych przez dzieci klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.

Książki odgrywają ważną rolę w życiu nie tylko dzieci ale i również osób dorosłych. Dostarcza wiedzy o świecie, systematyzuje, uczy myślenia i pobudza wyobraźnię. Prowadzi do pojawiania się twórczego stosunku do otoczenia. Także kochani warto czytać! 20 minut dziennie, codziennie. Tyle eksperci zalecają czytać dzieciom. I pamiętajmy, że każda chwila z dzieckiem jest dobra na czytanie. W pogodny dzień na ławeczce w parku czy w piaskownicy bawiąc się, na łące między trawą i kwiatami, z zapachem wiosny. Czy też w wieczór tuż przed snem, opowiadając bajki na dobranoc. Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”. Więc stwórzmy nawyk czytania nie jako obowiązek, lecz zabawę, która jest naszym rodzinnym, wspólnym rytuałem 🙂

Najmłodsi czytelnicy powinni zacząć poznawać książki jeszcze zanim nabędą umiejętność czytania. Książki w odpowiedni sposób poszerzą słownictwo malucha, pobudzą wyobraźnię, a także zmuszą dziecko do aktywnego myślenia.
Czytanie to doskonały sposób na spędzenie wspólnego czasu i umocnienie więzi. Książka to doskonały sposób na przekazanie konkretnych wartości i objaśnienie dziecku otaczającego nas świat.

Z badań czytelnictwa wynika, że choć Polacy wciąż czytają mało, to przynajmniej tendencja zniżkowa się zatrzymała. Pisarze książek dla dzieci coraz częściej dostosowują serie bajek do wieku dziecka. Przez to bohaterowie książek dorastają razem z dzieckiem. Z każdą kolejną publikacją uczą rozwiązywać inne problemy. A dzieci razem z nimi rozwiązują swoje małe życiowe problemy które w ich wieku są dla nich najważniejsze.

Wielu z nas zastanawia się czy w obecnych czasach książka dla dziecka może być konkurencją wobec tak atrakcyjnych mediów jak komputer czy telewizor? Tak może! Ale tylko wtedy, gdy będą ją czytali dziecku rodzice, dziadkowie oraz nauczyciele. Dziecko, któremu czytano od wczesnego dzieciństwa, które czytanie kojarzyło zawsze z przyjemnością, a nie ze szkolnym przymusem, pozostanie czytelnikiem na całe życie, a czas spędzony na czytaniu jest czasem wartościowym. Więc chyba warto poświęcić swój czas na wspólne czytanie. To będzie procentowało w przyszłości.

Literatura to ogromny potencjał, który warto wykorzystać. przekazywać. Rynek polski oferuje bardzo wiele książek i w zależności od zainteresowań i wieku dziecka możemy dobrać jak najlepsze pozycje. Są przepiękne i będą cieszyć nie tylko małych czytelników ale i dorosłych czytaczy. Poznawanie literatury to wspaniała wspólna zabawa.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom.

Marta

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram