Ludzie są istotami relacyjnymi, a nie odizolowanymi. Nasza natura i egzystencja domaga się kontaktu z innymi osobami. Potrzebujemy doświadczać związku z innymi osobami i nasza istota ludzka rodzi się w kontaktach międzyludzkich.
Istota ludzka rodzi się w kontaktach międzyludzkich
Silne, zdrowe związki i relacje budują nas, dodają siły i energii, lecz uzależnienie od opinii innych, osądzanie, krytykowanie, pouczanie ze strony najbliższych podcina nam skrzydła. Jako coach czasami pracuję z managerami pozostającymi pod szponami pułapek w relacjach z innymi. Wielu z nich zapraszam do przejrzenia się swoim relacjom, swoim przekonaniom i „posprzątania”. W artykule opisuję kilka najczęściej spotykanych pułapek i wyjaśniam, jak pomagam ludziom uporać się z nimi.
Pułapka #1: Uzależnienie od opinii i akceptowania przez innych
To jest cudowne, kiedy ludzie w nas wierzą, gratulują nam, powodują, że czujemy się wartościowi i ważni, uwielbiamy kiedy małżonek mówi nam komplementy, wnuki interesują się naszym zdrowiem, współpracownicy zostają do późna żeby pomóc nam z projektem, to bezwzględnie pomaga nam iść do przodu i dobrze się czuć.
Nie ma ludzi całkowicie pozbawionych potrzeb akceptacji przez innych, lecz dysfunkcją jest uzależnienie od opinii innych, od tego jak inni traktują nas i przekładanie poczucia własnej wartości i własny los w ręce innych ludzi.
Jak rozpoznać tę przypadłość
Bardzo szybko można się uzależnić od komplementów innych, ich wsparcia, pomocy, rady, opinii. W takiej sytuacji zaczynamy być uzależnionymi od innych żeby się dobrze poczuć. Potrzebujemy żeby inni nas doceniali i akceptowali.
Jak narkotyków zaczynamy potrzebować innych, ich statusu, opinii, wsparcia. W rzeczywistości tracimy swoje wewnętrzne siły, energię, czas, poczucie własnej wartości, niezależności i autentyczności, żeby zdobyć dawkę akceptacji. Jeśli polegamy na innych to jest to nieuniknione, że będziemy rozczarowani, ludzi mogą nas zawieść, mogą być zajęci i nie będzie ich kiedy potrzebujemy ich obecności, wsparcia.
Jeśli moje poczucie własnej wartości pochodzi od innych, to jeśli oni zmienią swoje zdanie, to będę mieć braki w poczuciu własnej wartości i niską samoocenę. Zapytaj siebie czy masz takie „uzależniające” relacje?
Przyjmij i zaakceptuj siebie
Podejmij decyzję nie polegać na innych w ważnych kwestiach twojego życia. Co robią lub nie robią ludzie nie determinuje twojego potencjału. To co tobie dają lub nie dają nie może wstrzymać twojego powołania.
Zrzuć z siebie wszystkie negatywy. Nie wierz w kłamstwo, że nie jesteś wystarczająco utalentowany, atrakcyjny, dobry, ludzie nie decydują o twojej wartości. Jedyną władzę, którą ludzie mają nad tobą – to jest to ile ty dajesz im tej władzy nad sobą.
Twoja wartość nie jest zdeterminowana przez innych ludzi. Niech akceptacja lub brak akceptacji przez innych ludzi niczego dla Ciebie nie oznacza. Jesteś wyjątkową, cenną i samowystarczającą osobą. Nie potrzebujesz wsparcia i akceptacji innych żeby iść do przodu, jeśli ktoś nie daje Tobie wystarczającego wsparcia i akceptacji, wspieraj siebie.
Przestań potrzebować akceptacji innych ludzi i zacznij akceptować samego siebie. Może ludzie nie dają Tobie odwagi, dawaj odwagę samemu sobie. Może ludzie nie dają Tobie poczucia, że jesteś wyjątkowy, poczuj się wyjątkowym.
Twoja wyjątkowość jest genetycznie uwarunkowana
W nauce genetyki stwierdzono, że biorąc pod uwagę złożoność wyposażenia genów i chromosomów każdego człowieka, prawdopodobieństwo posiadania przez dwie osoby, które nie są bliźniętami jednojajowymi, takiego samego materiału genetycznego wynosi jeden na dziesięć do potęgi 10 000. Jest to mniej niż jedna szansa na miliard bilionów. Gwarancją wyjątkowości każdego z nas są również odmienne doświadczenie życiowe. Ty jesteś tylko jeden. To jak w unikatowy sposób myślisz, odczuwasz, widzisz świat i jest wyjątkowy! Zastanów się na czym polega Twoja wyjątkowość?
Pułapka #2: Przebywanie w toksycznych związkach
Drugą pułapką, która jest często spotykana jest tworzenie kręgu wewnętrznego z toksycznymi i negatywnymi ludzi.
Każdy z nas ma swój krąg wewnętrzny – ludzi, którzy są blisko nas i decydują o naszym sukcesie. Oznacza to, że potencjał osoby determinują ci, którzy są bardzo blisko niej. Bliscy ludzi mogą być wodą, która gasi pożar, lub benzyna, która tylko rozpala ogień.
Ludzi z którymi jesteśmy w relacji wywierają znaczny wpływ na nasze emocje i samopoczucie
Wyniki badań nad mózgiem ludzkim potwierdzają, że chcemy czy nie – nastrój ludzi z którymi jesteśmy w relacji wywiera znaczny wpływ na nasze emocje. Przyczyną jest natura układu limbicznego mózgu, będącego naszym ośrodkiem emocjonalnym.
Natura ta opiera się na zasadzie otwartej pętli. Dla porównania w systemach opartych na zasadzie pętli zamkniętej występuje samoregulacja; natomiast do sterowania układem pętli otwartej potrzeba bodźców zewnętrznych.
Innymi słowy, nasze nastroje są kształtowane przez relacje z innymi ludźmi. Układ limbiczny mózgu o charakterze otwartej pętli wygrał w ewolucji, bo umożliwia ludziom udzielanie sobie wzajemnego wsparcia emocjonalnego – dzięki niemu matka może na przykład uspokoić swoje płaczące dziecko.
Badanie prowadzone w oddziałach intensywnej opieki medycznej wykazały, że przynosząca otuchę obecność drugiej osoby nie tylko obniża ciśnienie krwi u pacjenta, ale zmniejsza też wydzielanie kwasów tłuszczowych, blokujących arterie.
Naukowcy nazywają otwartą pętlę „interpersonalną regulacją”. Jedna osoba przekazuje sygnały, które mogą w organizmie drugiej zmienić poziom hormonów, wydolność krążenia, rytm snu, funkcje immunologiczne – wywierając wpływ na naszą fizjologię, a tym samym na nasze emocje.
Naukowcy obserwowali wzajemne dostosowanie się emocjom dwóch osób zajętych ciekawą rozmową, przeprowadzając pomiary fizjologiczne – mierząc im tętno. Na początku ich ciała funkcjonują w odmiennych rytmach. Jednakże po piętnastu minutach fizjologiczne profile ich ciał stają się uderzająco podobne. Grupy znajomych jak i jednostki, dzielą się uczuciami – wspólnie przezywają emocjonalne wzloty i upadki.
Jeśli wpływ ludzi, którzy nas otaczają, jest znaczący, to chyba lepiej, żeby nasz wewnętrzny krąg znajomych był dla Ciebie dobry?
Jak rozpoznać toksycznych i negatywnych ludzi?
Po czym więc można poznać osobę, która może mieć negatywne skutki dla Twojego samopoczucia:
- To ktoś, kto Ciebie nie wspiera, podcina Ci skrzydła.
- Nie docenia tego, co robisz, i umniejsza twoje sukcesy.
- Krytykuje Ciebie i innych (wszyscy robią wszystko źle).
- Ma pesymistyczne nastawienie do życia i ciągle narzeka.
- Jest zazdrosna i zaborcza.
- Nie szanuje twoich uczuć i wartości, którymi się kierujesz.
- Stosuje szantaż emocjonalny.
Jakie skutki możesz mieć po przebywaniu z taką osobą:
- Brak poczucia własnej wartości, niska samoocena.
- Brak szacunku do własnej osoby, brak akceptacji.
- Przygnębienie, zły nastrój, irytacja.
- Pojawienie się toksyczności w nas samych.
- Ból głowy, migrena.
- Ból brzucha i suchość w ustach.
- Bezsenność, ospałość, zmęczenie, brak apetytu.
Życie ludzi się zmienia kiedy zmieniają swoje otoczenie i przestaną spędzać czas z toksycznymi i negatywnymi osobami.
Skuteczni przywódcy rozumieją ważność swojego środowiska, otaczają się najlepszymi ludźmi i tworzą zwycięskie zespoły
Jack Welch (były prezes i dyrektor generalny firmy General Electric przez 20 lat) rozkręcał nową branżę tworzyw sztucznych. Był w niej pierwszym pracownikiem, potem zatrudnił pierwszego podwładnego, potem drugiego, trzeciego. Wkrótce musieli zwolnić jednego z nich, co nie było łatwe, bo lubili go. Ale budowali zespół, a on nie był wystarczająco dobry. Zespoły sportowe mają z tym do czynienia na co dzień, wiec dlaczego w życiu i w biznesie miało by być inaczej?
Welch zawsze starał się zatrudniać najlepszych – ludzi mądrzejszych od niego. Codziennie wałczył, by wystawić drużynę najlepszą z możliwych. Zawsze wierzył, że to jest sposób na zwycięstwo.
Ćwiczenie: 5 kroków do identyfikacji toksycznych relacje i znalezienia dobrych
Masz prawo wybierać swój krąg wewnętrzny. Jak możesz zrozumieć, czy relacja wpływa dobrze na Ciebie, czy nie? Pytanie, które należy zadać brzmi: „Po spędzeniu czasu z tą osobą, jak się czuję?”. Czy czujesz się pobudzony, inspirowany, podbudowany, wspierany lub zachęcany? Lub czujesz się wyczerpany, zawiedziony, zniechęcony lub w jakiś sposób mniej warty? Gdy już będziesz mieć świadomość, możesz zdecydować, czy spędzić więcej lub mniej czasu z taką osobą.
Proponuję Tobie 5 kroków które pomogą Tobie zidentyfikować toksyczne relacje – i znaleźć dobre:
1. Zrób listę osób (do 20) przyjaciół, kolegów, rodziny i innych ludzi, z którymi spędzasz większość swojego czasu.
2. Przy każdym z nich zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie: „Jak się czuję po spędzeniu czasu z tą osobą?”
3. Następnie dodaj ocenę obok każdego nazwiska od +5 do -5, aby pokazać, jak się czujesz po spędzeniu z nim czasu. Wynik ujemny (-) oznacza, że czujesz się w jakiś sposób negatywnie w stosunku do siebie i do swojego życia, a wyniki pozytywne (+) oznaczają dobre samopoczucie i stosunek do życia.
4. Zastanów się, ile czasu spędzasz z każdą osobą. Jakie są wyniki osób, z którymi spędzasz większość swojego czasu? Czy zazwyczaj spędzasz więcej czasu z „plusami” lub „minusami”? Ile czasu spędzasz z + 4 i + 5 na swojej liście? A ile z -4 czy -5 (toksycznymi związkami)?
5. Podejmij decyzje:
1. Spójrz na swoje pozytywne relacje: Jeśli jeszcze nie spędzasz z nimi dużo czasu, znajdź sposoby, aby przebywać z nimi więcej czasu. Jeśli nie masz żadnych + 4s i + 5s na swojej liście, jak możesz rozwinąć jakieś relacje, które będą tym wsparciem?
2. Patrząc na twoje relacje minusowe: Teoretycznie są to ludzie, z którym powinieneś znaleźć sposób na spędzanie mniej czasu. Z drugiej strony, każdy zdrowy związek będzie miał trudne czasy i nie powinniśmy odrzucać kogoś po prostu dlatego, że czasami relacje stają się trudne.
Gdy już będziesz mieć świadomość, możesz zdecydować, czy spędzić WIĘCEJ lub MNIEJ czasu z tą osobą.