Drzewo genealogiczne jest to potoczna nazwa graficznego przedstawienia wszystkich potomków rodziny. By zbudować własne drzewo genealogiczne wystarczy pogłębić swoją wiedzę i dowiedzieć się więcej na temat historii swojej rodziny. Pomoże nam w tym rozmowa z innymi starszymi członkami rodziny, dzięki którym zbieramy wszystkie potrzebne informacje ponieważ każdy może wiedzieć coś więcej dzięki czemu nasza praca będzie bardziej udoskonalona. Dodatkowo dzięki takiemu przedsięwzięciu możemy dowiedzieć się bardzo ciekawych historii o swoich przodkach, o tym skąd pochodzili, kim byli i czym się zajmowali.

Tworzenie własnego drzewa genealogicznego to idealny sposób na spędzanie czasu w gronie rodzinnym. Wspólna praca zbliża domowników i pogłębia ich relacje wszystkich domowników. Spowoduje też, że każdy z ciekawością będzie słuchał rodzinnych opowieści. Można wzajemnie wymieniać się informacjami dzięki czemu nasze wspomnienia będą pełniejsze.

Tworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny może się okazać bardzo ciekawym zajęciem na emeryturze, ponieważ stworzenie idealnego drzewa wymaga sporego nakładu pracy, wiedzy, umiejętności i wolnego czasu. Seniorzy zazwyczaj tego czasu mają wiele dlatego uważam, że takie zajęcie jest idealne właśnie dla nich. Taka praca będzie przekazywana i na pewno udoskonalana z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu pamięć o członkach rodziny nie upłynie z czasem.

Podczas tworzenia takiego projektu możemy się bardzo dużo dowiedzieć o życiu w dawnych czasach. Jeśli znamy daty urodzenia naszych pradziadków to możemy wzbogacić wiedzę na temat historii i życiu codziennym w tych czasach. Jak wyglądało życie kiedy urodzili się nasi dziadkowie albo jak wyglądało ich dzieciństwo.

Ja osobiście uwielbiam takie opowieści. Mógłbym całymi dniami wsłuchiwać się w opowiadania dziadka na temat swojego dzieciństwa, o tym jak poznał babcię i jak wyglądało ich życie po urodzeniu się mojej mamy. Dzięki tym opowiadaniom możemy  dowiadywać się, jakie cechy łączą nas z naszą rodziną. Na przykład charakter (babcia będąc dzieckiem była bardzo wesoła i śmiała, córka w wieku dziecinnym również okazywała podobne cechy charakteru). Możemy się dowiedzieć co nieco o naszym wyglądzie. Do kogo jesteśmy podobni, czy po kim mamy np. czarne włosy. Może się okazać, że poznamy dokładną historię swojego nazwiska, poznamy nasze korzenie, może jesteśmy spokrewnieni z jakimś królem. 🙂 Kto wie..

Wspólna praca i burza mózgów potrafi stworzyć piękne dzieło i pamiątkę na lata. Tworzenie takiego projektu może być super przeżyciem oraz działaniem dzięki któremu nasze więzi z rodziną się zacieśnią.

 

Oskar Kwilman

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Avatar

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram