Zacznijmy od zrozumienia, dlaczego nasze paznokcie się łamią i są słabe. Nasze paznokcie w dużej mierze składają się z kolagenu, w związku z tym, nie powinniśmy doprowadzać do jego niedoboru. Jeżeli już do tego dojdzie jego braki możemy uzupełnić stosując preparaty z keratyną hydrolizowaną.

Wygląd płytki paznokcia jest odbiciem lustrzanym naszego stanu zdrowia oraz pokazuje, że możemy mieć deficyty witaminowe. Najczęściej wynika to z braku witamin takich jak:

  • krzem
  • cynk
  • potas
  • wapń
  • żelazo
  • witamina B
  • witamina F
  • magnez

Dodatkowe czynniki, które wpływają na kondycję paznokci jest zła pielęgnacja dłoni, lub co gorsza jej brak; długie moczenie rąk w wodzie; narażenie na działanie zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury; zbyt częste przebywanie w wilgoci oraz nieodpowiednie usuwanie lakieru do paznokci.

Jak domowymi sposobami możemy zregenerować naszą płytkę paznokci?

1. Olejek rycynowy

Olejek jest zbawienny nie tylko na włosy, ale również na uszkodzenia paznokci. W celu uzyskania pozytywnych efektów należy wcierać go w płytkę i skórki minimum dwa razy dziennie.

2. Kąpiele w oliwie z oliwek

Kąpiel w oliwie z odrobiną cytryny jest miksturą na łamliwe paznokcie. Jak ją przygotować? Do podgrzanej oliwy z oliwek dodajemy odrobinę soku z cytryny i moczymy dłonie przez kilka minut. Po tym czasie osuszamy ręce i smarujemy je kremem nawilżającym.

3. Ocet jabłkowy

Ze względu na bogactwo wapnia, żelaza, potasu i magnezu jest to dobry sposób na reanimację paznokci. Kuracja polega na zmieszaniu ze sobą jednakowej ilości wody oraz octu i moczeniu płytki. Paznokcie z czasem korzystania robią się mocniejsze, a dodatkowo zwalczają zakażenia i wszelkie infekcje.

4. Olejek herbaciany

W celu przygotowania kuracji należy zmieszać ze sobą pół łyżeczki witaminy E z kilkoma kroplami olejku herbacianego. Gotową mieszankę wsmarowujemy w płytkę paznokcia, wykonując delikatny masaż przez kilka minut, po czym zmywamy miksturę i osuszamy dłonie do sucha. Kurację dobrze powtarzać codziennie dwa razy dziennie przez miesiąc.

5. Siemię lniane

Do dwóch łyżek siemienia lnianego wlewamy pół litra gorącej wody i odstawiamy w celu zaparzenia się, a następnie moczymy paznokcie przez 20 minut.

6. Odżywka z czosnku

Rozgniatamy ząbek czosnku i dodajemy łyżeczkę oliwy z oliwek. Po przygotowaniu wmasowujemy w paznokcie i po kilku minutach zmywamy ciepłą wodą.

7. Piwo

Tak! Piwo! Z racji bogactwa w biotynę, fosfor, selen oraz potas, moczenie paznokci w tym trunku wzmacnia płytkę.

8. Aloes

Aloes oprócz właściwości wzmacniających, wykazuje również działanie przeciwbakteryjne oraz grzybobójcze. Podczas kuracji pocieramy przeciętym kawałkiem liścia naszą płytkę paznokcia oraz skórki.

9. Odżywki i utwardzacze do paznokci

Wsparciem kuracji lub wyjściem kiedy wszystkie podane wcześniej sposoby zawiodły, mogą być odżywki oraz utwardzacze do paznokci.

Co jest przyczyną łamliwości paznokci u stóp i jak z nią walczyć?

Częstą z przyczyn łamliwości paznokci u stóp jest źle dobrane obuwie i wszelkie otarcia powstające w tej sytuacji. Ważnym aspektem jest pielęgnacja stóp i stosowanie kremów. Do naprawy płytki paznokci u stóp można śmiało używać tych do pielęgnacji dłoni.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram