Każdego z nas czeka starość. Starzenie się jest procesem zupełnie naturalnym, który z czasem obejmuje cały nasz organizm. W miarę upływu lat, pogarsza się nie tylko nasz wzrok i słuch, ale zauważamy również szereg innych, równie uciążliwych dolegliwości.
Decyzja o powierzeniu bliskiej osoby domowi opieki, powinna być bardzo dobrze przemyślana i na pewno nie należy podejmować jej pochopnie. Gdzie szukać opieki dla osób starszych? Jakie są główne korzyści wynikające z pobytu w specjalistycznej placówce? Na jakiego typu wsparcie może liczyć osoba, która trafiła do takiego „drugiego domu”? Na te i inne pytania odpowiada Magdalena Michalska, odpowiedzialna za komunikację w największej w Polsce sieci domów opieki i klinik rehabilitacyjnych MEDI-system.
Zwykle po pięćdziesiątce, a już wyraźnie po 65. roku życia, następuje stopniowe pogarszanie się różnych funkcji naszego układu nerwowego. Wynika to m.in. ze spowolnienia prędkości przesyłania impulsów we włóknach nerwowych, stopniowego zmniejszania się liczby i aktywności synaps, czyli połączeń nerwowych oraz postępującego zaniku komórek mózgu. Starzenie organizmu następuje w różnym tempie i zależy od wielu czynników – od naszego zaplecza genetycznego i naszej indywidualnej „historii chorobowej” (m.in. od tego, czy doskwierają nam choroby ogólnoustrojowe, takie jak miażdżyca, cukrzyca i wiele innych). Na kondycję całego naszego organizmu duży wpływ ma również nasza codzienna aktywność oraz styl życia (dieta, jakość i długość snu, poziom stresu, nawyki, używki).
Do głównych schorzeń powiązanych ze starością należy zaliczyć m.in. udary mózgu, chorobę Parkinsona i otępienie, w tym chorobę Alzheimera. Istnieje jednak szereg innych problemów, które dotykają seniorów – w tym najpoważniejsze: zawroty głowy, zaburzenia równowagi i chodu, wynikające z innych przyczyn niż wymienione. Z drugiej natomiast, bardzo poważnym problemem jest nakładanie się na siebie różnych zaburzeń, co wzmacnia ich negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie osoby starszej.
Jak pokazują ostatnie badania, Polacy coraz częściej biorą pod uwagę ośrodek opieki długoterminowej jako jedną z możliwości, gdy bliski przestaje być samodzielny. Co ciekawe, zmienia się również stosunek społeczeństwa do osób, które podjęły taką decyzję. Warto również zaznaczyć, że większość z badanych rozważa takie miejsce jako rozwiązanie dla samego siebie.
Jeszcze do niedawna bardzo niepochlebnie mówiło się o tzw. domach seniora. Według powszechnej opinii, panują w nich bardzo kiepskie warunki, a personel jest wyjątkowo nieprzyjemny i opryskliwy. Od kilku lat to się jednak zmienia i na pobyt w domu opieki decydują się sami seniorzy, którzy twierdzą, że życie w takim miejscu ma więcej zalet niż wad i jest lepsze od samotnego mieszkania w domu.
Jak jest naprawdę?
Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Magdaleną Michalską, odpowiedzialną za komunikację w największej w Polsce sieci domów opieki i klinik rehabilitacyjnych MEDI-system.
Anna Borkowska, portal senior24h.pl: Wiele osób ma obawy przed powierzeniem bliskiej osoby w opiekę. Rządzą nimi przeróżne emocje – od strachu, przez wyrzuty sumienia, po żal. Co by Pani powiedziała wszystkim, którzy wahają się przed podjęciem takiej decyzji?
Magdalena Michalska, MEDI-system: Warto zacytować tu naszą podopieczną, panią Teresę, która zapytana przez autora naszej książki „Wybieram życie”, jak zachęciłaby kogoś do zamieszkania w domu opieki, odpowiedziała: „Powiedziałabym: przyjdź do nas, bo tu jest dobrze i ciepło. Żyjemy wszyscy razem, obok siebie. Jak przychodzi ktoś nowy, to mu wszystko tłumaczymy i wspieramy”. Albo panią Ewę, która przyznaje, że w sytuacji koniecznej hospitalizacji, czeka na powrót ze szpitala do Ośrodka, „jak na powrót do domu” czy pana Macieja, który w tej samej książce opowiedział historię swojej mamy, stwierdzając że, gdy zamieszkała w Ośrodku MEDI-system OSTROWIA, wreszcie „przestał się o nią bać”. Zaprosiłabym też rodzinę na Dzień Otwarty (organizujemy je raz w roku), kiedy można zobaczyć, jak wygląda życie w domu opieki. I – co najważniejsze – bezwzględnie zaleciłabym wizytę w placówce przed podjęciem decyzji o powierzeniu pod jej opiekę rodzica czy współmałżonka. Obejrzenie zdjęć na stronie internetowej czy przeczytanie opinii w Google, to w tym przypadku zdecydowanie za mało!
Anna Borkowska, portal senior24h.pl: Kto i na jakich warunkach może korzystać z placówki opiekuńczo-leczniczej? Jakie są procedury i jakie należy spełnić wymagania?
Magdalena Michalska, MEDI-system: MEDI-system oferuje opiekę współfinansowaną przez NFZ w tzw. Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, o miejsce w którym może się ubiegać osoba, która z racji na wiek czy schorzenia, nie może funkcjonować samodzielnie (konieczna jest ocena w skali Barthel). Jeśli chodzi o pobyt opłacany prywatnie, wystarczy wybrać dom opieki i podpisać umowę. Coraz częściej seniorzy sami podejmują decyzję o zamieszkaniu w naszym Centrum. Tak jest w przypadku Wrocławia, gdzie poza Domem Opieki i Centrum Chorób Demencyjnych, w nowoczesnym Centrum MEDI-system Na Dyrekcyjnej oferujemy Mieszkania dla Seniorów (formuła assisted living). To połączenie zalet samodzielnego, komfortowego mieszkania z bezpieczeństwem (personel pielęgniarsko-opiekuńczy na żądanie).
Anna Borkowska, portal senior24h.pl: W domach opieki przebywają zazwyczaj ludzie w podobnym wieku, którzy mają podobne problemy. Dzięki temu nie czują się samotne, ponieważ przez cały czas mają kontakt z innymi podopiecznymi. Jakie są inne korzyści wynikające z pobytu w takim ośrodku?
Magdalena Michalska, MEDI-system: Lista korzyści jest bardzo długa. Faktycznie, na pierwszy plan wysuwa się towarzystwo rówieśników, co w przypadku seniorów ma bardzo duże znaczenie. Świętowanie urodzin, imienin, terapia zajęciowa czy ćwiczenia usprawniające w grupie, wpływają bardzo korzystnie na kondycję fizyczną, ale również na samopoczucie. Wspólne śpiewanie i tańce potrafią zdziałać cuda. Podobnie jak zwierzęcy terapeuci. Bardzo często prowadzimy w naszych ośrodkach dogoterapię czy alpakoterapię. Pamiętam, że podczas zajęć z alpakami, pan Krzysztof, cierpiący na chorobę Alzheimera, pierwszy raz od ok. pół roku otworzył oczy – na co żona zareagowała łzami wzruszenia (ja zresztą też). Mamy już jedną pensjonariuszkę, która zamieszkała w naszym Domu Opieki MEDI-system Ostoya pod Warszawą ze swoim czworonożnym pupilem! Niemniej, ważne jest poczucie bezpieczeństwa, o czym wspominają sami podopieczni. Świadomość, że w każdym momencie mogą wezwać pomoc, znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Z przyjemnością obserwujemy, jak w naszych domach opieki rodzą się talenty – podczas terapii zajęciowej powstają istne dzieła plastyczne, hafciarskie, modelarskie…
Anna Borkowska, portal senior24h.pl: Na jakiego typu wsparcie może liczyć osoba, która trafiła do tego typu placówki? Jak wygląda zwykły dzień w domu opieki MEDI-system?
Magdalena Michalska, MEDI-system: Jak nazwa wskazuje, zapewniamy całodobową opiekę personelu pielęgniarsko-opiekuńczego, której zakres zależy od stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb seniora. Dla jednej osoby wsparciem jest wyręczenie czy pomoc w porannej toalecie czy spożywaniu posiłków; dla innej transfer do sali rehabilitacyjnej czy miejsca, gdzie odbywa się terapia zajęciowa. Prace nadesłane przez nasze pielęgniarki na konkurs „Historia jednego podopiecznego…” pokazały, jak wielkim wsparciem może być zwykła rozmowa, objęcie ramieniem czy wysłuchanie wspomnień osoby starszej. Te wszystkie czynności składają się na zwykły dzień w domu opieki, który codziennie może wyglądać inaczej. Poza stałymi punktami (posiłki, zajęcia usprawniające, terapia zajęciowa) w naszych ośrodkach organizujemy poranki przy kawie/herbacie, przegląd prasy czy wspólne oglądanie dobrych filmów, ale również koncerty, występy artystyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi. Chcemy by nasi podopieczni czuli się u nas dobrze i byli otoczeni miłą, rodzinną atmosferą. Jak powiedziała we wspomnianej książce pani Jadwiga, która oddycha przy pomocy respiratora: „Życie przyniosło mi czas z respiratorem i pomimo tego ograniczenia, staram się ten okres jak najlepiej wykorzystać”.
Anna Borkowska, portal senior24h.pl: Wiemy, że dla każdego mieszkańca przygotowują Państwo indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Jakie niesie to korzyści dla osób starszych?
Magdalena Michalska, MEDI-system: Starość przebiega bardzo różnie – spotykamy 90-latków, którzy wręcz zarażają optymizmem i chęcią do życia, ale również 60-latków, którzy będąc w gorszej kondycji fizycznej czy psychicznej, niechętnie opuszczają swój pokój, by przebywać z innymi. Trzeba to uszanować, ale też nie rezygnować z zachęcania do kontaktu z innymi pensjonariuszami. To się zresztą bardzo często udaje. Poznając potrzeby indywidualne już na początku pobytu, możemy dopasować indywidualny program opieki i zajęć tak, by niczego nie narzucać i do niczego nie zmuszać, ale zachęcać do stawiania czoła ograniczeniom czy chorobom. Zdarza się, że ku zaskoczeniu rodziny, podopieczni, którzy początkowo są nastawieni negatywnie do jakichkolwiek zadań i zajęć, po jakimś czasie sami stają się inicjatorami i animatorami pewnych aktywności.
Anna Borkowska, portal senior24h.pl: Z pewnością ogromnym plusem pobytu osoby starszej w tego typu ośrodku jest to, że ma ona w nim zapewnioną stałą, całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską. Na miejscu dyżur pełnią lekarze, w wielu przypadkach specjaliści. Ale co z tzw. sferą rozrywkową?
Magdalena Michalska, MEDI-system: Motyw przewodni modelu organizacyjnego opieki w międzynarodowej Grupie ORPEA, do której należymy od 2016 r., brzmi: Życie z nami trwa dalej. To zobowiązuje! Dlatego organizujemy w naszych domach opieki wieczory kulturalne – spotkania poetyckie, przedstawienia teatralne, spotkania z artystami. Współpracujemy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, organizując wizyty studyjne. Spotkania z „klubem satyry” czy wspólne sadzenie kwiatów z UTW SGH, to niezapomniane przeżycia, które zawsze kończą się pytaniami, kiedy goście zawitają do Ośrodka kolejny raz. W naszym Centrum Seniora MEDI-system Na Dyrekcyjnej we Wrocławiu, prężnie działa Klub Seniora. Jest to miejsce szczególne, w którym od poniedziałku do piątku, seniorzy mogą brać udział w bezpłatnych zajęciach sportowych, warsztatach artystycznych, wykładach, imprezach okolicznościowych czy treningu umysłu. W grafiku można znaleźć m.in. zajęcia szachowe, scrabble, bingo, czy warsztaty artystyczne.
Anna Borkowska, portal senior24h.pl: Czy seniorzy z łatwością przystosowują się do zasad i reguł panujących w takim domu? Czy może jest coś, co sprawia im szczególną trudność?
Magdalena Michalska, MEDI-system: To zależy od osobowości, stanu zdrowia, kondycji, a często po prostu charakteru. Zdajemy sobie sprawę, że nie da się spełnić oczekiwań wszystkich rodzin i podopiecznych, ale wyniki badań satysfakcji (prowadzimy je systematycznie) pokazują, że nasi podopieczni i ich najbliżsi są zadowoleni z zakresu opieki i zajęć, jakie oferujemy. Jeśli pojawia się jakiś problem, staramy się go wspólnie rozwiązać.
Anna Borkowska, portal senior24h.pl: Wielu seniorów decyduje się na zamieszkanie w tego typu ośrodku, ponieważ twierdzi, że przebywanie samemu w domu jest o wiele bardziej kłopotliwe dla nich samych i dla ich bliskich. Jak Pani ocenia stan pacjentów przebywających w takim domu? Czy da się zauważyć poprawę, jeżeli chodzi o ich samopoczucie? Czy Pani zdaniem, widać jakieś pozytywne zmiany związane z codziennym funkcjonowaniem?
Magdalena Michalska, MEDI-system: Oczywiście! Jak wcześniej wspomniałam, kontakt z rówieśnikami, wspólne zajęcia, praca w grupie, gry planszowe, sprzyjają integracji i są źródłem dobrej zabawy. Co więcej, podopieczni się wzajemnie motywują. Przytoczę wypowiedź pani Teresy, która tak opowiedziała o początku swojego pobytu w Domu Opieki MEDI-system HONORATA w Chorzowie: „Gdy tu trafiłam, pomyślałam sobie: ,Panie Boże, ze trzy, cztery miesiące tu jakoś wytrzymam’, bo myślałam, że będę tu tylko kilka miesięcy, a potem umrę i koniec. Ale jak patrzyłam na innych pacjentów, którzy chodzili po korytarzu, to myślałam: „Jeśli oni chodzą, to może i ja będę mogła się podnieść z tego łóżka”. I to mi pomogło. A potem przyszło malowanie i było coraz lepiej.”. Zdarza się również, że seniorzy przyjeżdżają do nas ze szpitala, na noszach, a wychodzą o własnych siłach, a nawet wracają do jazdy samochodem. Bardzo duże znaczenie dla podopiecznych, ale również ich bliskich ma też opieka psychologiczna, zwłaszcza tuż po przyjęciu. Widząc ogromne potrzeby w tym zakresie wśród opiekunów w 2016 r. zaczęliśmy prowadzić w naszych ośrodkach bezpłatne warsztaty właśnie dla opiekunów rodzinnych. Wzięło w nich udział ponad 200 osób. Uczestnicy doceniają możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej i praktyczniej związanej z codzienną obsługą i pielęgnacją seniora, ale również fakt, że spotykają się w grupie, która przeżywa podobne trudności i mierzy się z powszechnymi problemami rodzin, które opiekują się starszą osobą w domu. Na tych spotkaniach staramy się również zorganizować moduł z psychologiem, który mówi o zespole stresu opiekuna – jego objawach i sposobach zapobiegania.
Anna Borkowska, portal senior24h.pl: Wiemy, że w Bielawie, w gminie Konstancin-Jeziorna, funkcjonuje największy w Polsce Ośrodek Wentylacji Respiratorem, w którym w ramach kontraktu z NFZ przebywają zarówno dorośli, jak i dzieci. Jak wygląda życie w takim miejscu, gdzie potrzeby podopiecznych są szczególne, a umiejętności personelu wyjątkowo ważne?
Magdalena Michalska, MEDI-system: Ośrodek Wentylacji Respiratorem MEDI-system KONSTANCJA to największy w Polsce pozaszpitalny oddział wentylacji, jedyny przyjmujący również dzieci, oferujący 60 miejsc dedykowanych wyłącznie chorym, którzy oddychają przy pomocy respiratora. Od ponad 10 lat pobyt pacjentów w Ośrodku jest finansowany w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do Ośrodka przyjmujemy pacjentów z całego kraju, również osoby w śpiączce, u których oprócz leczenia i opieki prowadzimy także rehabilitację. W 2017 r. Ośrodek poszerzył zakres usług o wentylację domową (również w ramach NFZ), stając się tym samym jedyną tego typu placówką na Mazowszu, oferującą kompleksowe usługi w zakresie wentylacji stacjonarnej (całodobowy pobyt w Ośrodku) i domowej. Profesjonalną pomoc, całodobową opiekę i rehabilitację znajdują tu osoby, które ze względu na stan zdrowia (choroby neurologiczne, schorzenia ortopedyczne czy zakończenie pobytu w szpitalu) nie mogą funkcjonować samodzielnie, a rodzina nie jest w stanie zapewnić im opieki, której aktualnie potrzebują. Nad bezpieczeństwem podopiecznych czuwa kadra medyczna: lekarze, pielęgniarki, personel opiekuńczy i fizjoterapeuci z wieloletnim doświadczeniem. Poza codzienną troską, wsparciem dla pacjentów i rodzin oraz domową atmosferą, ośrodek oferuje zajęcia usprawniające, rehabilitację i bogaty program terapii zajęciowej. Mieszkańcy wspólnie gotują, wykonują prace artystyczne, często odkrywając swoje ukryte dotąd talenty. Co najważniejsze, na miejsce w Ośrodku nie trzeba długo czekać. To ważne, gdyż zwykle rodzina ma bardzo mało czasu na zalezienie placówki, gwarantującej bliskim komfort pobytu i bezpieczeństwo. Potwierdzeniem wysokiego poziomu opieki i rehabilitacji są liczne podziękowania dla personelu od rodzin podopiecznych. Część można znaleźć na stronie www.medisystem.pl w zakładce: PISZĄ O NAS.
KONTAKT
- tel: +48 22 754 39 45
- e-mail: wentylacja@medisystem.pl
Anna Borkowska, portal senior24h.pl: Dziękuję bardzo za rozmowę.
Magdalena Michalska, MEDI-system: Dziękuję i już dziś zapraszam na Dzień Otwarty do HONORATY (19 maja), KONSTANCJI (9 czerwca) i OSTROWII (30 czerwca).
O MEDI-system
MEDI-system powstał w 2001 roku. Jest liderem stacjonarnej opieki długoterminowej. Oferuje blisko 1000 miejsc w dziewięciu nowoczesnych domach opieki i ośrodkach rehabilitacyjnych, które specjalizują się w usługach opiekuńczo-leczniczych oraz rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej. Usługi MEDI-system są kierowane do seniorów, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia wymagają codziennego wsparcia i całodobowej opieki oraz osób, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, by funkcjonować samodzielnie. O zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów dba ponad 750-osobowy zespół (pielęgniarki i opiekunki, fizjoterapeuci, lekarze, terapeuci zajęciowi, logopedzi i psycholodzy, personel pomocniczy i administracyjny). Od 1 stycznia 2016 r. MEDI-system jest częścią międzynarodowej sieci centrów i rehabilitacji ORPEA, obecnej w branży od 25 lat z potencjałem blisko 70 000 miejsc w 10 krajach Europy (m.in. Francji, Niemczech, Szwajcarii, Belgii), a także w Chinach i Brazylii.