Doda czyli Dorota Rabczewska jest raczej kojarzona z pięknem i skandalami. Jednak bardzo mało ludzi wie, że od lat walczy ona z bólem kręgosłupa.

Ból kręgosłupa od od kilku lat codziennie jej towarzyszył. Jednak ona się nie poddawała i podjęła żmudną, regularną rehabilitację. To była trudna walka która dla artystki zakończyła się pozytywnie. Doda w jednym z wywiadów przyznała, że z jej kręgosłupem jest świetnie od kiedy codziennie, regularnie ćwiczy. Artystka kilka lat temu przeszła dwie operacje kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. W 2013 roku Doda uległa również nieszczęśliwemu wypadkowi podczas jednego z koncertów. Gwiazda upadła ze sceny i uszkodziła odcinek szyjny kręgosłupa. Musiała wówczas nosić kołnierz ortopedyczny.

“Zaczęłam dużo ćwiczyć, wzmacniać mięśnie kręgosłupa, bo rehabilitacje mi nie pomagały, a to pomogło. Co będzie, nie wiadomo.”

Doda, a właściwie Dorota Rabczewska pochodzi Ciechanowa, jest piosenkarka i autorka tekstów. Lubi odważne stylizacje, znana z ostrych komentarzy.

Teledyski i trasy koncertowe Dody często uznawane są za najlepsze na polskim rynku muzycznym. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Występy u boku polskich i światowych gwiazd muzyki m.in.: Maryla Rodowicz, Urszula, Slash z zespołu Guns’n’Roses. Artystka może się pochwalić dwukrotnie nagrodę MTV EMA w kategorii Najlepszy polski wykonawca (w 2007 i 2009 roku), drugim miejscem w kategorii Najlepszy europejski wykonawca MTV EMA. Ma też rekordowa liczbę nagród VIVA Comet Awards oraz Super-jedynki. W 2008 roku znalazła się w sporządzonym przez telewizję CNN rankingu dziesięciu najbardziej znanych Polaków, a w 2011 roku tygodnik Wprost umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych Polaków. W 2010 Newsweek Polska umieścił ją na 1. miejscu listy „Najlepiej ubranych Polek”. W dorobku artystycznym Dody znajdują się dwie platynowe płyty, jedna potrójnie platynowa i jedna złota.

Doda jest przykładem tego, że przy ogromnym zaangażowaniu i walce o siebie kłopoty zdrowotne nie muszą zabierać nam tego co w życiu robimy. Warto też dbać o to aby codziennie się ruszać, bo przecież sport i aktywność fizyczna to zdrowie. Z badań statystycznych wynika, że co drugi Polak cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Co siódmemu doskwiera on przewlekle i często. Według różnych badaczy, od 60 do 80% społeczeństwa, szczególnie w krajach cywilizowanych, cierpi z powodu bólów kręgosłupa.

Kilka lat temu artystka wsparła Fundację “Tak dla zdrowia”, zostawiła swój autograf.

 

Marta Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram