Od wzroku zależy aż 90% czasu reakcji kierowcy. Przez gorszą jakość widzenia, utrudnione warunki atmosferyczne i nadmiar bodźców rozpraszających potrzebujemy znacznie więcej czasu na zauważenie i określenie niebezpieczeństwa. Dodatkowo jeżdżenie w nocy i towarzyszące temu zmęczenie, słaba widoczność i nadmierny wysiłek dokładają się do poprzednich czynników działając na niekorzyść.

Podczas prowadzenia auta niezmiernie ważne są:

  • ostrość widzenia
  • prawidłowe ocenianie odległości do widzianych przedmiotów
  • szerokość pola widzenia
  • rozpoznawanie barw
  • widzenie w ciemności
  • wrażliwość na jasne światła

Co jeżeli któraś z tych czynności wzrokowych jest zakłócona? W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do okulisty, który zrobi potrzebne badania wzrostu i ustali co jest przyczyną, czy można to jakoś leczyć lub zapobiec rozwojowi. Pamietajmy, z każdej sytuacji znajdzie się jakieś wyjście. Trzeba być tylko odpowiedzialnym kierowcą i w razie potrzeby zgłosić się po pomoc.

Według przeprowadzonych badań aż 75% kierowców deklaruje gorsze widzenie po zmroku, co dodatkowo jest pogarszane przez tak zwany efekt olśnienia, który pojawia się, gdy w polu obserwacji pojawiają się nadmiernie jaskrawe pola lub gdy występują silne kontrasty pomiędzy jaskrawymi i ciemnymi polami, mogą to być także światła samochodów jadących z naprzeciwka. Jasne światła powodują u osób prowadzących samochód ogromny dyskomfort i mogą powodować ograniczenie zdolności widzenia i rozpoznawania szczegółów.

Nasz wzrok nieustannie zmuszony jest do wytężonego wysiłku oraz przetwarzania ogromnych ilości informacji. Po 40 roku życia rozpoczyna się naturalny proces starzenia się narządu wzroku – prezbiopia. Przenoszenie wzroku z obiektów znajdujących się w oddali na te w bliskiej odległości to kolejne wyzwanie dla coraz starszego wzroku kierowcy.

Okazuje się, że popularne nawigacje w telefonach lub te zamontowane w samochodzie emitują wysokoenergetyczne światło niebieskie, które wywołują przemęczenie wzroku. Jeśli jest taka możliwość dobrze jest w nocy ustawić sobie tryb nocny, wówczas ekran będzie w cieplejszym kolorze i nie będzie tak bardzo jasny.

W celu poprawienia jakości i komfortu jazdy, możemy zakupić soczewki dedykowane dla kierowców, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb. Okulary te powinny zagwarantować naprawdę szybkie i płynne przenoszenie wzroku na różne odległości, wyraźne i ostre widzenie oraz redukcję efektu olśnienia. Dodatkowo powinny:

  • poprawiać kontrast i jakość widzenia nawet w przypadku złych warunków atmosferycznych i przy bardzo słabym oświetleniu
  • poprawiać szerokość pola widzenia
  • być wyposażone w filtr, który pomaga w redukcji efektu oświetlenia przeciwdziałający oślepieniu w trakcie jazdy, powinny chronić również przed działaniem wysokoenergetycznego światła niebieskiego
  • w przypadku osób z prezbiopią – dostępne są okulary z konstrukcją progresywną

Pamiętajmy, że nasz wzrok jest głównym i wydaje mi się, że najważniejszym i podstawowym zmysłem ułatwiającym, a przede wszystkim umożliwiającym prowadzenie samochodu!

Specjaliści zalecają kierowcom krótkie, ale systematyczne przerwy w trakcie jazdy oraz gimnastykę mięśni układu wzrokowego. Prawidłowe widzenie, jazda z odpowiednią do warunków atmosferycznych prędkością samochodu oraz zasada ograniczonego zaufania – to podstawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg w dzień i w nocy.

Bardzo ważnym elementem, jest odpowiednie dobranie okularów do wady wzroku. Wizyta u dobrego okulisty i optyka to klucz do sukcesu.

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram