Wraz z przejściem na emeryturę, ewoluuje także twój związek. Dla wielu par to pozytywny czas. Dzieci już wyprowadziły się z domu lub są na tyle dorosłe, że nie potrzebują ciągłej opieki, więc małżonkowie mogą powrócić to trybu życia, jaki wiedli przed pojawieniem się potomstwa.

Emerytura to świetny czas, który może sprzyjać zacieśnieniu satysfakcjonującej więzi. Nawet jeśli macie za sobą niejeden kryzys, macie w sobie ogromny potencjał, w końcu znacie się już bardzo długo i zapewne nieraz wspieraliście się nawzajem w trudnych chwilach. Łączą was wspólne doświadczenia, a to co osiągnęliście, możecie wykorzystać, by stać się wspaniałymi partnerami i troskliwymi przyjaciółmi. Warto dbać o swój związek, wchodzi on na emeryturze w nową fazę, kiedy to musicie zbudować relację, inną niż dawniej.

Na początek warto przypomnieć sobie wszystkie budujące doświadczenia, które scementowały wasz związek. Wspomnienia mają w sobie ogromną moc. Dzięki nim łatwiej dostrzec to wszystko, co sprawiło, że właśnie ten, a nie inny człowiek został wybrany przez ciebie na całe życie. A kiedy dostrzeżesz w niej dawną roześmianą dziewczynę lub w nim nieśmiałego, zakochanego nieśmiałego chłopaka, nadejdzie czas na randkę. Zdecydowanie warto zaproponować partnerowi nową aktywność, np. spacer, kino. Choć nierzadko wymaga to wysiłku, warto zainwestować w odbudowanie dawnego zaufania, poczucia bezpieczeństwa, intymności i czułości. Dzięki temu starość może stać się najlepszym okresem w życiu, kiedy wreszcie poczujecie się spełnieni i szczęśliwi.

Jesteście przede wszystkim małżeństwem. Bycie rodzicami czy dziadkami to ważna rola, ale drugoplanowa. Oto kilka rad, jak być, znaleźć wspólne szczęście w związku na emeryturze. Dbajcie o siebie, nigdy nie róbcie niczego kosztem waszego związku. Troszczcie się o siebie nawzajem, ale też nie zapominajcie o sobie samych. Rozwijajcie się, dbajcie o swój wygląd oraz o to, by być dla siebie atrakcyjnymi. Nie ignorujcie ani nie krytykujcie zainteresowań partnera, nawet jeśli wydają się wam zbyt kosztowne lub czasochłonne. Nie wyśmiewajcie swoich pasji, negocjujcie gdy trzeba, szanujcie siebie i swoje potrzeby. Znajdźcie nowe płaszczyzny porozumienia. Postarajcie się robić razem coś, co wam obojgu sprawia przyjemność. Rozmawiajcie ze sobą jak najwięcej. Akceptujcie siebie nawzajem. Oboje się zmieniacie i to także może być pięknym doświadczeniem.

Piękną formą ukoronowania wspólnego życia są np. „Złote gody”, czyli pięćdziesiąt wspólnie spędzonych lat. W czasach, kiedy rozpada się coraz więcej związków, długie pożycie doceniają nie tylko najbliżsi, przyjaciele, lecz także urzędy gmin lub miast w całej Polsce, które organizują raz do roku uroczyste wręczenie medali przyznawanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Żeby wziąć udział w uroczystości należy zgłosić się do miejscowego urzędu stanu cywilnego i wypełnić prosty formularz. Osoba zgłaszająca nie musi być członkiem rodzinny, mogą to być także przyjaciele.

Inną piękną formą uczenia miłości w gronie najbliższych, jest odnowa przysięgi małżeńskiej. Może to być świetna okazją, by cała rodzina zrobiła coś wspólnie, zaś dla was to wzruszająca chwila, kiedy możecie znów ślubować sobie miłość, wzajemny szacunek, bycie razem w zdrowiu i w chorobie…

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram