Nowe badania sugerują, że siedzący tryb życia w połączeniu z niską aktywnością fizyczną i wydłużonym czasem oglądania telewizji, drastycznie zwiększa ryzyko niezdolności do chodzenia wśród seniorów. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Gerontology: Medical Sciences”.

Badacze analizowali, jaki rodzaj aktywności preferowali uczestnicy – na przykład, czy była to intensywna aktywność fizyczna czy może woleli wykonywać prace ogrodnicze, prace domowe lub inne. Wyniki pokazały, że długie siedzenie w miejscu i oglądanie telewizji, zwiększa ryzyko niezdolności do chodzenia.

Naukowcy obserwowali uczestników przez około 10 lat, do 2006 r. W tym czasie prawie 30 procent osób, które na początku badania były zdrowe, doświadczyło niezdolności do chodzenia, opisanej jako „niezdolność do chodzenia” lub „chodzenie w zwolnionym tempie”.

Po przeprowadzeniu wielowymiarowej analizy regresji logistycznej i dostosowaniu danych do czynników, które zwiększają ryzyko niepełnosprawności ruchowej, eksperci stwierdzili, że „dłuższy czas oglądania telewizji, był powiązany ze zwiększoną niepełnosprawnością na wszystkich poziomach aktywności fizycznej”.

Badanie wykazało, że uczestnicy, którzy codziennie oglądali telewizję przez 5 lub więcej godzin, byli o 65% bardziej narażeni na zaburzenia chodzenia w ciągu kolejnych 10 lat, w porównaniu tymi, którzy oglądali telewizję przez mniej niż 2 godziny dziennie.

Ponadto, wysoki poziom całkowitego czasu oglądania i oglądania telewizji, w połączeniu z 3-godzinną lub krótszą tygodniową aktywnością fizyczną, miał szczególnie negatywny wpływ i drastycznie zwiększał ryzyko niepełnosprawności ruchowej.

Oglądanie telewizji jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka niepełnosprawności w starszym wieku. Siedzenie i oglądanie telewizji przez długi czas (szczególnie wieczorem) jest jedną z najniebezpieczniejszych rzeczy, które starsi ludzie mogą zrobić, ponieważ są oni o wiele bardziej podatni na uszkodzenia związane z brakiem aktywności fizycznej – powiedziała główna autorka badania, doktor Loretta DiPietro.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram