senior-exercise-870x430

Dlaczego warto biegać?


 

Regularne bieganie w umiarkowanym tempie, niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia. Jak wykazały ostatnie badania, pomaga ono nawet w stanach zapalnych stawów. Do takiego wniosku doszli specjaliści z Brigham Young University.

Badacze odkryli, że bieganie nie tylko wzmacnia nasze zdrowie na poziomie ogólnym. Czynność ta, wykonywana regularnie, ma również korzystny wpływ na nasze kolana.

Naukowcy zmierzyli poziom markerów stanu zapalnego w płynie stawowym stawów kolanowych. Pomiary przeprowadzono przed bieganiem i po wysiłku. W badaniu wzięły udział zdrowe kobiety i mężczyźni w wieku od 18 do 35 lat. Okazało się, że po 30 minutach biegu, w płynie maziowym zmniejsza się poziom cytokin GM-CSF i IL-15. W przypadku osób, które w ogóle nie biegają, stężenie tych związków było stabilne i względnie wysokie.

Bieganie może być szczególnie przydatne dla seniorów. Jak wykazały badania, regularne ćwiczenia na świeżym powietrzu, poprawiają samopoczucie psychiczne i wzmacniają pamięć. W eksperymencie ze szczurami laboratoryjnymi badacze udowodnili, że bieganie może zwiększyć stężenie neuronów w hipokampie.

„Aktywność fizyczna nie tylko dobrze wpływa na mięśnie, układ oddechowy i serce, ale także wpływa na mózg. Sport zwiększa przepływ krwi w całym ciele. Mózg nie jest wyjątkiem od tej reguły” – mówią autorzy badania.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram