Nie jest dla nikogo tajemnicą, że brak snu, zwłaszcza chroniczny brak snu, może wywołać wiele poważnych problemów zdrowotnych. Naukowcy wykazali już, że może on powodować problemy z pamięcią, odpornością i wiele innych zaburzeń. 

Wszyscy potrzebujemy snu – gdy jesteśmy w stanie spoczynku, nasz mózg pozbywa się toksycznych produktów ubocznych powstających w neuronach w ciągu dnia, a także z komórek nerwowych. Komórki mikrogleju uczestniczą w procesie, który niszczy “szczątki komórek” poprzez fagocytozę. W przypadku, gdy dana osoba cierpi na chroniczny brak snu, dochodzi do hiperaktywacji mózgu, w wyniku której astrocyty zaczynają niszczyć zdrowe neurony i synapsy.

Do takich wniosków doszli włoscy naukowcy pod kierownictwem Michelle Bellesi, która badała, co dzieje się z mózgiem ssaków w przypadku braku snu. Przedmiotem aktualnych badań były myszy. Niektóre zwierzęta miały zapewnioną wystarczającą ilość snu, ale inne nie miały takiej możliwości.

Wszystkie gryzonie zostały podzielone na 4 grupy:

– myszy, które spały przez 6-8 godzin i spały dobrze;

– myszy, które budziły się kilka razy w ciągu nocy;

– myszy, które nie spały przez 8 godzin;

– myszy, które nie mogły spać przez 5 dni.

Autorzy stwierdzili, że w przypadku braku snu, mózg dosłownie zaczął sam siebie “pożerać”, zaś astrocyty, poprzez fagocytozę, uszkadzały synapsy, “wchłaniając” ich części. Naukowcy odkryli, że proces fagocytozy był szczególnie aktywny u myszy należących do trzeciej i czwartej grupy.

Eksperci już wcześniej byli w stanie wykazać związek między zwiększoną aktywnością mikrogleju a rozwojem choroby Alzheimera. Nie wykluczają, że chroniczny brak snu może być jednym z czynników wywołujących rozwój chorób neurodegeneracyjnych.

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 11 lat. Pierwsze kroki w mediach stawiała jako redaktorka popularnego portalu o tematyce rozrywkowej. Swoje doświadczenie dziennikarskie zdobywała również w portalu dla kobiet, w serwisie popularnonaukowym oraz prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej. Współpracowała z Wirtualną Polską, gdzie pisała o zdrowiu oraz redagowała portal dla rodziców i serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Uwielbia ludzi i rozmowy, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram