christmas-cookies-2918172_1280

Dlaczego ludzie tyją zimą?


 

Naukowcy z Uniwersytetu Massachusetts w Stanach Zjednoczonych postanowili znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego większość ludzi przybiera w okresie zimowym na wadze. Odpowiedź kryje się w naszym… mózgu.

Wielu z Was, seniorów, zauważyło na pewno, że zimą trudniej jest schudnąć lub utrzymać swoją wagę. Jak się okazuje, wiąże się to z procesami zachodzącymi w mózgu.

Zimą produkcja serotoniny, czyli tzw. „hormonu szczęścia”, jest znacznie zmniejszona. W rezultacie, zwiększa się uczucie głodu i zaczynamy spożywać więcej węglowodanów. Naukowcy zauważyli, że produkcja serotoniny u kobiet zmniejsza się tuż przed miesiączką. W tych dniach panie częściej sięgają po słodycze i wysokokaloryczne potrawy, które zwiększają syntezę serotoniny. Zima to również czas, gdy obchodzimy święta, w trakcie których spożywamy więcej wysokokalorycznych potraw.

Eksperci zalecają wszystkim seniorom, aby w okresie zimowym częściej chodzili na spacery i spędzali weekendy aktywnie, aby zneutralizować negatywny wpływ tej zimnej pory roku.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram