Według badań przeprowadzonych we Francji, Seniorzy – zarówno ci żyjący samodzielnie, jak i w Domach Opieki w większości czują się szczęśliwi.

Okazuje się, że nie do końca jest to związane z warunkami życia, które na zachodzie Europy mogą zdawać się być lepsze niż w Polsce. Sedno tkwi w podejściu do życia, które z wiekiem może być coraz bardziej pozytywne. 

Zapytani o definicję szczęścia francuscy seniorzy wymieniali zdrowie (53%), otoczenie (52%) i chęć korzystania z życia (25%). Są to czynniki, które mają znaczenie bez względu na szerokość geograficzną. Również w naszym kraju dużą wagę przykładamy do zdrowia oraz kontaktów z bliskimi. ¼ badanych przyznała, że im są starsi, tym bardziej szczęśliwi się czują.

Bardzo możliwe, że pozytywne podejście do życia wynika właśnie z doświadczenia. Wiemy już, jakich błędów nie popełniać, umiemy korzystać z tego, co jest daje nam los, nawet jeśli tylko na chwilę. Kontakty z innymi być może nie są łatwiejsze, ale wiele rzeczy jesteśmy w stanie zrozumieć i dzięki temu lżej się żyje. Znamy swoje ciało i swoją duszę, ale mimo pewnych niedomagań, potrafimy o nie zadbać i dostarczyć przyjemności, na które mamy teraz zdecydowanie więcej czasu.

Pięknie jest wspominać minione dni, umiejętnie wybierać z przeszłości te dobre chwile.  Jednak to zdolność „chwytania dnia” jest najistotniejsza. Żyć w zgodzie ze sobą, czerpać energię od przychylnych osób i zostawiać za sobą to, co na co nie mamy wpływu. Pięknie brzmi, prawda? Tak żyć umie jedynie osoba mądra swoim doświadczeniem, czyli… Senior

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram