W Polsce na cukrzycę choruje co 3-4 osoba w wieku powyżej 65 lat. Podobna lub nawet większa jest liczba osób ze stanem przedcukrzycowym.

Działania edukacyjne prowadzące do zmiany stylu życia są szansą, żeby uniknąć tej choroby lub przynajmniej opóźnić czas zachorowania. Wyniki badań wskazują, że jest to jak najbardziej możliwe. A na zmiany nigdy nie jest za późno. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia w 2018 roku opracowali Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym. Żywienie zgodne z zawartymi w niej zasadami jest pomocne w profilaktyce wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2. Zasady te są zgodne z wytycznymi diety DASH, uważanej za najzdrowszą dietę świata.

Działania edukacyjne podejmowane m.in. przez Instytut Żywności i Żywienia np. w ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (www.ncez.pl) mogą być szansą na uniknięcie lub opóźnienie pojawienia się cukrzycy typu 2 dla Polaków z czynnikami ryzyka tej choroby, w tym również seniorów. Główne czynniki ryzyka cukrzycy typu 2 to niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia a co za tym idzie nadwaga i otyłość, stan przedcukrzycowy a także obciążenie rodzinne tą chorobą. Optymistyczne jest to, że jak wykazały badania zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 również u osób, obciążonych cukrzycą rodzinnie: o 84% u tych kobiet i o 72% u tych mężczyzn, którzy: mają prawidłową masę ciała, stosują zdrową dietę, ćwiczą co najmniej 20 minut 3 razy w tygodniu, nie palą papierosów, nie nadużywają alkoholu.

Ogólne zalecenia żywieniowe dla osób z czynnikami ryzyka cukrzycy typu 2, czyli jak się żywić, jeśli nie ma jeszcze cukrzycy można sformułować następująco:

1/ Ustal kaloryczność diety z dietetykiem, gdy masz nadwagę lub otyłość (BMI > 25)

2/ Ustal zawartość węglowodanów z dietetykiem

3/ Jedz często (4-5 razy dziennie)

4/ Zjadaj małe porcje, dodawaj często warzywa

5/ Pamiętaj o wartościowym śniadaniu I-szym i II-gim

6/ Unikaj cukru, słodyczy, słodkich napojów i soli

7/ Przestrzegaj zasad prawidłowego żywienia dla osób zdrowych, które w sposób graficzny są przedstawione w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym opracowanej przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia. Piramidę można nazwać przyjaciółką diety DASH (najzdrowszej diety świata), ponieważ oparte są one na tych samych zasadach i łączą odpowiedni sposób odżywiania z ruchem.

O wartości diety DASH świadczy m.in. fakt, że już od 7 lat zajmuje pierwsze miejsce jako najzdrowsza dieta, w rankingu przygotowanym przez wybitnych ekspertów z całego świata z dziedziny medycyny i dietetyki. A obecnie, ex aequo z dietą śródziemnomorską jest najbardziej zalecaną przez powyższe gremium, dietą w 2018 roku.

Dieta DASH również dla seniorów

Naukowcy wykazali, że stosowanie diety DASH pomaga wydłużyć życie również osobom po 50 -tym roku życia. W jednym z badań obserwowano przez 15 lat osoby, które na początku badania, miały 50-71 lat i u których nie występowały choroby serca ani nowotwory. Analiza wykazała, że u osób, których sposób żywienia był najściślej zbliżony do zasad diety DASH, w porównaniu do osób, których dieta odbiegała od zasad diety DASH, występowało: mniejsze ryzyko umieralności ogólnej, mniejsze ryzyko zgonu z powodu choroby sercowo-naczyniowej, mniejsze ryzyko zgonu z powodu nowotworów. Tak więc dobrą wiadomością dla nas wszystkich, również dla seniorów jest to, że w każdym wieku warto zmodyfikować swoją dietę w kierunku diety DASH.

Dieta DASH skuteczna w profilaktyce cukrzycy typu 2

Z kolei w innym badaniu, w którym przez 5 lat obserwowano osoby w wieku 40-69 lat na początku badania i analizowano ich sposób żywienia wykazano, że: ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 u osób, których sposób żywienia był najbardziej zbliżony do diety DASH, było aż o prawie 70% mniejsze niż u osób, których dieta odbiegała od zasad tej diety.

Jakie produkty zawiera dieta DASH?

Dieta DASH jest bogata w warzywa i owoce (ale w profilaktyce cukrzycy zaleca się mniej owoców niż warzyw), niskotłuszczowe produkty mleczne. W diecie tej zaleca się preferowanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, uwzględnianie ryb i drobiu, a także suchych nasion roślin strączkowych i orzechów, natomiast ograniczanie spożycia soli, czerwonego mięsa (wieprzowiny, wołowiny), słodyczy i napojów zawierających cukier. Dodatkowe korzyści zdrowotne daje połączenie diety DASH z redukcją masy ciała (u osób z nadwagą lub otyłością).

Dieta DASH poza tym, że jest zdrowa, jest zarazem smaczna, łatwa i szybka w przygotowaniu, oparta na łatwo dostępnych produktach i nieskomplikowanych przepisach kulinarnych. Zaobserwowano, że dieta DASH obniża ciśnienie już po 2 tygodniach jej stosowania.

Ciekawy opis badań naukowych wykazujących korzyści zdrowotne ze stosowania diety DASH oraz wiele przepisów kulinarnych i inspirację do wprowadzenia zasad tej diety do naszego menu można znaleźć w książce: A. Cichocka „Dieta DASH w teorii i zastosowaniu” Wyd. Medyk, 2018 r.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram