Eksperci z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali dane dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego 16 tysięcy osób w wieku powyżej 50 lat.

Co dwa lata naukowcy oceniali u ochotników stopień depresji, ryzyko udaru i odnotowywali wszystkie przypadki zaburzeń krążenia w mózgu. U 1192 osób, w ciągu 10 lat, co najmniej raz ujawniła się depresja.

Jak pokazały badania, u 66% osób, u których wystąpił co najmniej jeden epizod depresji, zdiagnozowano w późniejszych latach życia udar. Co ciekawe, ryzyko udaru mózgu pozostawało wysokie, nawet kilka lat po ustąpieniu objawów zaburzenia psychicznego.

Wiele badań wskazuje na związek pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym. Jak dotąd wykazano, że depresja zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia, choroby wrzodowej, arytmii, udaru i zawału serca.

Całkowita obojętność na świat i myśli samobójcze, utrudniają prowadzenie aktywnego stylu życia i chęć uprawiania sportu. Ponadto, wielu pacjentów z depresją pali papierosy, zażywa narkotyki lub pije alkohol, co również niekorzystnie wpływa na ich zdrowie.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram