Eksperci z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali dane dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego 16 tysięcy osób w wieku powyżej 50 lat.

Co dwa lata naukowcy oceniali u ochotników stopień depresji, ryzyko udaru i odnotowywali wszystkie przypadki zaburzeń krążenia w mózgu. U 1192 osób, w ciągu 10 lat, co najmniej raz ujawniła się depresja.

Jak pokazały badania, u 66% osób, u których wystąpił co najmniej jeden epizod depresji, zdiagnozowano w późniejszych latach życia udar. Co ciekawe, ryzyko udaru mózgu pozostawało wysokie, nawet kilka lat po ustąpieniu objawów zaburzenia psychicznego.

Wiele badań wskazuje na związek pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym. Jak dotąd wykazano, że depresja zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia, choroby wrzodowej, arytmii, udaru i zawału serca.

Całkowita obojętność na świat i myśli samobójcze, utrudniają prowadzenie aktywnego stylu życia i chęć uprawiania sportu. Ponadto, wielu pacjentów z depresją pali papierosy, zażywa narkotyki lub pije alkohol, co również niekorzystnie wpływa na ich zdrowie.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 12 lat. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała jako redaktorka portalu o tematyce rozrywkowej. Doświadczenie dziennikarskie zdobywała w portalu dla kobiet oraz w serwisie popularnonaukowym. Prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej, współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W portalu www.senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Lubi rozmowy z ludźmi, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram