Eksperci z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali dane dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego 16 tysięcy osób w wieku powyżej 50 lat.

Co dwa lata naukowcy oceniali u ochotników stopień depresji, ryzyko udaru i odnotowywali wszystkie przypadki zaburzeń krążenia w mózgu. U 1192 osób, w ciągu 10 lat, co najmniej raz ujawniła się depresja.

Jak pokazały badania, u 66% osób, u których wystąpił co najmniej jeden epizod depresji, zdiagnozowano w późniejszych latach życia udar. Co ciekawe, ryzyko udaru mózgu pozostawało wysokie, nawet kilka lat po ustąpieniu objawów zaburzenia psychicznego.

Wiele badań wskazuje na związek pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym. Jak dotąd wykazano, że depresja zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia, choroby wrzodowej, arytmii, udaru i zawału serca.

Całkowita obojętność na świat i myśli samobójcze, utrudniają prowadzenie aktywnego stylu życia i chęć uprawiania sportu. Ponadto, wielu pacjentów z depresją pali papierosy, zażywa narkotyki lub pije alkohol, co również niekorzystnie wpływa na ich zdrowie.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Zmień czcionkę
instagram