Delikatność, wrażliwość i uczuciowość…. to cechy jakie uwidaczniają się w tomiku wierszy „Rozmyślania na osiemdziesiątkę” autorstwa Jacka Karola Grzybowskiego, wydanym nakładem Wydawnictwa Borgis. Myślę, że dobrym pomysłem dla zrelaksowania się i chwilowej zadumy oraz refleksji, będzie przeniesienie się w krótką podróż po świecie autora:

 

„Spojrzałem niedawno

wstecz

mojego istnienia

I cóż tam dostrzegły

oczy duszy mojej?

Zegar czasu – jak odmierzał dekady lat

i ośmiokrotnie mi zadźwięczał

– na ile wschodów słońca

został nakręcony?

Jak długo wytrzyma sprężyna

pchając

pozornie niestrudzenie

czas liczący się

uderzeniami serca?”

 

Pan Jacek Karol Grzybowski z wykształcenia i zawodu jest biologiem, profesorem doktorem habilitowanym, a ponadto autorem ponad stu publikacji naukowych. Twórca zbioru esejów pt. „Czy zdrowie to miraż”, zbioru esejów i wierszy „Czy można zrozumieć świat”, wspomnień „Listy z południowej Kalifornii” oraz kilku tomików wierszy „Niebo płonące słońcem”, „Nasz świat”, „Myśli na złote gody”, a także wierszy dla dzieci „Księga wierszy pisanych dla naszych Wnuków kochanych”. Poeta wchodząc w swój szlachetny wiek podjął decyzję o napisaniu swojego kolejnego z kolei tomiku i skupił się w nim, nad swoim życiem wypełnionym różnymi sprawami, zadaniami, ale również Bożą miłością.

 

Autor swoje dzieło „Rozmyślania na osiemdziesiątkę” dedykuje nazaretance, Siostrze Marii Teresie Górskiej (1943-2018). Wspomina o niej w jednym z pięknych wierszy:

 

„Przeniknięta – poetycką

wyobraźnią

zauroczona pękającymi

owocami kasztanowca

kazałaś nam wierzyć

iż każdy człowiek

jako ten kasztan

ma przepiękną duszę”.

 

Zachęcamy i zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram