Jak pokazują dane zaprezentowane przez GUS, Polska jest jednym z najszybciej starzejących się krajów w Europie. W 2030 r. emeryci mają stanowić ok. 1/3 naszego społeczeństwa, a ponad połowa z nich będzie prowadziła gospodarstwo domowe w pojedynkę.

Według prognoz GUS-u, w 2050 r. liczba osób w wieku 60+ w Polsce, wzrośnie do 13,7 mln, co będzie stanowić ponad 40% społeczeństwa. Wydłużenie życia to efekt postępu w terapii wielu chorób, które z nieuleczalnych stają się coraz częściej przewlekłymi. Niestety, wiele z nich znacznie ogranicza samodzielność seniorów i utrudnia lub uniemożliwia funkcjonowanie bez pomocy innych.

Według polskiego prawa, państwo musi zapewnić usługi opiekuńcze osobie samotnej, wymagającej pomocy z powodu wieku czy choroby. Gdy potrzebna jest opieka całodobowa, osoba starsza ma prawo do skorzystania z opieki instytucjonalnej – domu pomocy społecznej czy zakładu opiekuńczo-leczniczego. 

Jak możemy pomóc osobie starszej?

Nie ma definicji najlepszej formy pomocy osobie starszej. Dokonując wyboru trzeba bowiem wziąć pod uwagę stan zdrowia seniora, poziom samodzielności, indywidualne potrzeby, ale również możliwości czasowe, zdrowotne i ekonomiczne rodziny. Pierwsze pytanie, na które muszą sobie odpowiedzieć bliscy seniora potrzebującego stałego wsparcia brzmi “Czy zdecydować się na opiekę w warunkach domowych czy pobyt w placówce, zapewniającej całodobową opiekę”. Warto zgłosić się do pielęgniarki POZ lub pracownika socjalnego po informacje o dostępnych formach usług opiekuńczych w domu oraz możliwościach dostępnej opieki instytucjonalnej.

Usługi opiekuńcze dla seniorów obejmują nie tylko pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (pomoc w sprzątaniu, zakupach i przygotowaniu posiłków), ale także asystowanie w czynnościach higienicznych, pielęgnację zleconą przez lekarza oraz pomoc w kontaktach z otoczeniem (np. wizyty u lekarza, spacery).

Do specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób o szczególnych potrzebach zdrowotnych, zaliczyć należy: uczenie i rozwijanie umiejętności koniecznych do samodzielnego życia (w tym samoobsługa, aktywności społeczne), pielęgnację jako wsparcie procesu leczenia, rehabilitację i pomoc mieszkaniową. 

Istnieje zbiór określonych cech, którymi powinien się wyróżniać dobry opiekun osoby starszej. 

DEKALOG OPIEKUNA OSOBY STARSZEJ:

1. POSTAW NA SAMODZIELNOŚĆ – aktywizacja pacjenta to jeden z najważniejszych elementów opieki długoterminowej, dlatego staraj się angażować chorego w jak najwięcej czynności dnia codziennego (jedzenie, ubieranie się, toaleta).

2. STOP ODLEŻYNOM I PRZYKURCZOM – częsta zmiana pozycji i właściwa higiena (w tym częsta zmiana pieluchomajtek), mogą zapobiec niebezpiecznym i zgubnym w skutkach problemom.

3. DIETA MA ZNACZENIE – dieta powinna być urozmaicona; ogranicz cukier i pokarmy ciężkostrawne (tłuste, smażone); podawaj 4-5 posiłków dziennie i pamiętaj o dużej ilości płynów.

4. KARMIENIE NIE LUBI LEŻENIA – pozycja siedząca ułatwia przedostanie się pokarmu do przewodu pokarmowego; pamiętaj, by chorego karmić powoli i małymi porcjami.

5. ŻYCIE TOCZY SIĘ POZA ŁÓŻKIEM – nie pozwól by chory się „zależał”; w miarę możliwości powinien być przesadzany na fotel czy wózek, czyli zmieniać pozycję i pomieszczenie, w którym przebywa.

6. DZIAŁAJ NA ZMYSŁY – stymulowanie zmysłów poprzez oglądanie zdjęć, wystrój pokoju czy słuchanie muzyki nie tylko relaksuje, ale również przedłuża sprawność umysłową.

7. NIE UNIKAJCIE LUDZI – dla wspólnego dobra nie zamykajcie się na innych; kontakt z ludźmi jest bardzo ważny dla zachowania dobrego samopoczucia.

8. DOM PRZECIWDZIAŁAJĄCY UPADKOM – każdy upadek jest groźny, dlatego usuń zbędne meble, dywaniki, progi czy kable; zastąp wannę prysznicem, a w łazience zamontuj uchwyty.

9. KOMUNIKACJA Z PACJENTEM – każdy człowiek to inna historia, dlatego kontakt z chorym musi być dopasowany do jego zdolności komunikacyjnych; pamiętaj, że zbyt dużo pytań, poleceń, próśb czy stwierdzeń może stać się denerwującym szumem.

10. PAMIĘTAJ O SOBIE – opiekując się przewlekle chorym, pracujesz 24h na dobę, Tobie też należy się odpoczynek, dlatego proś o wsparcie i przyjmuj pomoc od innych; pomyśl o opiece domowej czy pobytach krótkoterminowych w ośrodkach leczniczo-opiekuńczych, gdzie podczas Twojego „urlopu” chory będzie przebywał pod fachową opieką.

***

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie samodzielnie zagwarantować odpowiedniej opieki, omów z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów?

ORPEA POLSKA od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.

ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.

ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Avatar

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram