1. ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO. Upadek w starszym wieku może mieć bardzo groźne konsekwencje, dlatego usuń zbędne meble, dywaniki, progi czy kable; zastąp wannę prysznicem, a w łazience zamontuj specjalne uchwyty.
  2. POSTAW NA SAMODZIELNOŚĆ. Aktywizacja pacjenta to jeden z najważniejszych elementów opieki, dlatego staraj się angażować podopiecznego w jak najwięcej czynności dnia codziennego (przygotowywanie posiłków, jedzenie, ubieranie się, toaleta).
  3. WPROWADŹ WŁAŚCIWĄ DIETĘ. Dieta powinna być urozmaicona; ogranicz cukier i pokarmy ciężkostrawne (tłuste, smażone); podawaj 4-5 posiłków dziennie i pamiętaj o dużej ilości płynów.
  4. ZACHĘCAJ DO RUCHU. Ruch to zdrowie, oczywiście pod warunkiem, że jest dostosowany do stanu zdrowia i kondycji – dlatego zabieraj dziadków na spacery, krótkie wycieczki, zachęcaj do częstego wychodzenia z domu.
  5. ZAPEWNIJ TOWARZYSTWO. Pamiętaj, że spotkania z osobami w podobnym wieku, uczestniczenie w klubach seniora, wspólna rozrywka to najlepszy sposób na zachowanie sprawności umysłowej i dobrego samopoczucia.
  6. POMAGAJ ROZWIJAĆ ZAINTERESOWANIA. Zapisz babcię na jogę dla seniorek, a dziadka zachęć do nauki angielskiego – pomóż im uwierzyć, że wiek nie jest przeszkodą w odkrywaniu w sobie nowych talentów i uczeniu się ciekawych rzeczy.
  7. BĄDŹ WYCZULONY NA OBJAWY DEMENCJI. Jeśli zauważysz, że babcia czy dziadek w krótkim czasie (np. podczas jednej rozmowy), zadają te same pytania lub powtarzają ciągle te same informacje, zapominają o wcześniejszych ustaleniach, zaczynają mylić bieżące daty czy stopniowo wycofują się z codziennych aktywności i prac domowych, natychmiast zgłoście się do lekarza.
  8. ROZPOZNAJ DEPRESJĘ. Jeśli radosna do tej pory babcia lub pogodny dziadek nagle staną się drażliwi czy przygnębieni, zaczną martwić się z powodu dostrzegalnych problemów z pamięcią albo koncentracją, mówić o stanach lękowych czy poczuciu bezradności, mogą to być objawy depresji – trzeba ją szybko zdiagnozować i zacząć leczyć.
  9. POZWÓL BYĆ PRZYDATNYM. Senior chce się czuć potrzebny, więc angażuj babcię i dziadka w życie rodzinne, pytaj o radę, podkreślaj znaczenie ich życiowego doświadczenia i mądrości.
  10. WSPIERAJ NA KAŻDYM KROKU. Zapewnij babci i dziadkowi poczucie autonomii tak długo, jak to możliwe – nie ma nic gorszego, niż poczucie, że jest się ciężarem dla rodziny.
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram