Kto z nas nie dostał maila z informacją, że wygrał bon do znanego sklepu, hipermarketu czy też platformy internetowej. Uważajmy bo może to być pułapka. Żeby wygrać, trzeba grać. Nikt nikomu nic za darmo nie da. Więc jeżeli nie próbowaliśmy swoich sił w grach mamy pewność, że nie możemy wygrać. Informacja o wygranej to bardzo popularne oszustwo, które powraca.

Jak działa?

Przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o wygranej bonów podarunkowych na określoną kwotę. Wystarczy podać swoje dane, aby odebrać nagrodę. W ten sposób wyłudzają dane osobowe, kontaktowe ofiar, aby następnie wykorzystać je na przykład do sprzedaży w celach marketingowych.
A to w dalszej kolejności może prowadzić do nadmiernego SPAM-u na skrzynce mail czy też sms. Często to nie tylko niechciane reklamy ale też próba kradzieży danych czy nawet pieniędzy.

Udostępnienie danych może prowadzić do pokazania “złodziejowi” hasła czy loginy do danego serwisu. Jeżeli korzystamy z jednego hasła do logowania w wielu serwisach, taki wyciek danych może być dla nas bardzo dużym zagrożeniem. Oszust może spróbować zalogować się danymi z wycieku do innych serwisów jak Facebook, czy do Twojej poczty. Jeśli mu się uda przejąć profile ofiary, niestety może dojść bezpośrednio do kradzieży tożsamości.

 

Marta Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram