Święta to wyjątkowy czas, który warto wykorzystać na refleksję i spotkania z bliskimi. Niestety często dajemy się porwać wirowi przygotowań, sprzątania, gotowania i zapominamy o tym, co najważniejsze. Spróbuj zatrzymać się na chwilę, wziąć głęboki oddech i powiedz sobie głośno: „Święta to nie konkurs na perfekcyjna panią domu!”.

Po pierwsze – sprawiedliwy podział obowiązków

Nie bierz wszystkiego na siebie. Stawiając sobie zbyt wysokie wymagania doprowadzisz jedynie do tego, że będziesz śmiertelnie zmęczona i sfrustrowana, a i tak nikt nie będzie zdawał sobie sprawy, ile Cię kosztowały te „idealne Święta”.

Święta są nie tylko po to, by je przygotowywać, ale przede wszystkim, by się nimi cieszyć. Ty tez masz do tego prawo! Porozdzielaj obowiązki: niech osoby zaproszone na wigilię coś ze sobą przyniosą, a domownicy pomogą w porządkach. Jeśli z jakichś powodów nie możesz zrzucić z siebie części obowiązków – daj szansę gotowym produktom. Wiele z nich również jest „domowej roboty”. A że „dom” znajduje się pod innym adresem niż Twój? O tym nikt nie musi wiedzieć…

Porządki – owszem, ale bez przesady

Pamiętaj, że nikt nie odwiedza Cię po to, by w białych rękawiczkach sprawdzać poziom czystości listew przypodłogowych. Naprawdę, wystarczy jeśli podłogi będą odkurzone, toalety odświeżone, a goście nie będą potykać się o zabawki w korytarzu. Wolałabyś, żeby okna były umyte, ręczniki posegregowane, serwetki wykrochmalone…? Z pewnością zapomnisz o tych „marzeniach” już w pół godziny po przyjściu gości – ważniejsza będzie atmosfera i wspólne rozmowy !

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto wcześniej ustalić z reszta rodziny, czy i jak duże robimy sobie nawzajem prezenty. Jeśli można uniknąć krępujących sytuacji, dlaczego tego nie zrobić?

Oszczędzaj energię i relaksuj się w święta

Postaraj się jak najmniej denerwować w wigilijnym dniu, Wiele rzeczy możesz przygotować przed przyjściem gości (nakrycie stołu, podanie zimnych dań), a całą resztę można już zrobić wspólnie, bez pośpiechu. Niepotrzebny stres wyprowadzi z równowagi Ciebie i innych, więc lepiej go wszystkim oszczędzić – nikt nie umrze z głodu jeśli podasz karpia „za chwilę”. Zachowaj siły na kolędowanie lub kulig!

During this process, you will be given the option to setup as a new iphone or restore from an how to hack into a phone icloud or itunes backup
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram