W wyobraźni możemy zrobić dosłownie wszystko. Ujeżdżać smoka? Bułka z masłem. Wyobraźnia napędza naszą kreatywność, pozwala nam wymyślać innowacyjne rozwiązania i rozważać możliwe kierunki działań. Nowe badania pokazują, że nasza wyobraźnia może nam również pomóc pozbyć się naszych lęków i obaw.

Twoja wyobraźnia jest potężnym narzędziem, które możesz wykorzystać do pokonania swoich lęków – twierdzą badacze.

Nasza wyobraźnia jest niezwykle użytecznym narzędziem. Może nas ukoić w trudnych czasach i pomóc nam rozwiązywać problemy i tworzyć nowe rzeczy. Niektórzy badacze twierdzą, że nasza wyobraźnia stanowi rdzeń tego, co odróżnia człowieka od reszty królestwa zwierząt. Co więcej, istniejące badania sugerują, że to, co sobie wyobrażamy, może w bardzo konkretny sposób wpłynąć na nasze umysły i ciała.

Na przykład, badanie opublikowane w 2009 roku w czasopiśmie Psychological Science wykazało, że kiedy wyobrażamy sobie, że coś robimy, nasze umysły i ciała przewidują wyimaginowane działanie, jakby działo się to naprawdę.

Wyniki innego badania, które zostało zaprezentowane w 2013 roku w piśmie Current Biology sugerują, że wyobrażenie sobie, że słyszymy pewne dźwięki lub widzimy konkretne kształty, może zmienić sposób postrzegania świata w czasie rzeczywistym.

Nowe badania przeprowadzone przez zespół z University of Colorado Boulder i Icahn School of Medicine na Mount Sinai w Nowym Jorku dowodzą, że to, co sobie wyobrażamy, może wydawać się równie prawdziwe dla naszych mózgów, co rzeczywiste doświadczenia. 

Jak wyjaśniają badacze, możemy wykorzystać „magiczne moce” naszej wyobraźni, aby przezwyciężyć uporczywe lęki i zaburzenia lękowe.

Te badania potwierdzają, że wyobraźnia jest neurologiczną rzeczywistością, która może wpływać na nasz mózg i ciało w sposób, który ma znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia – mówi prof. Tor Wager, współtwórca badania.

Możesz „aktualizować” złe wspomnienia

Naukowcy sugerują również, że dzięki sile wyobraźni możemy nawet „poprawiać” i „aktualizować” wspomnienia, które są dla nas nieprzyjemne lub nieprzydatne.

Jeśli masz w pamięci zdarzenie, które nie jest już użyteczne dla ciebie lub cię okalecza, możesz użyć wyobraźni, aby ją wykorzystać, zmienić i ponownie skonsolidować, aktualizując sposób myślenia i doświadczania czegoś. Zarządzaj więc swoją wyobraźnią. Możesz konstruktywnie używać wyobraźni, aby kształtować to, czego twój mózg uczy się na podstawie doświadczenia – zachęca prof. Wager.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram