Na rzucenie palenia odpowiedni jest każdy wiek. Im wcześniej, tym lepiej, ale nawet mając już „swoje lata” po podjęciu takiej decyzji natychmiast odczujemy korzyści, które będą długotrwałe.

Kardiolodzy są zgodni, że nawet po 70-tych urodzinach rzucenia palenia przyniesie pozytywne efekty… zatem mając 50 lat powinniśmy mieć jeszcze większa motywację do pożegnania się z ta małą, acz śmiertelna przyjemnością…!

Między 70.  a  80. rokiem życia, rzucenie palenia zmniejsza umieralność o 27%

Czy po przekroczeniu pewnego wieku, jest w ogóle sens rozważać rzucenie palenia? Czy korzyści będą wymierne względem wysiłku włożonego w rozstanie się z nałogiem? Oczywiście: tak. Ryzyko śmierci spada o 27%.

Jakie są rezultaty rzucenia palenie u seniorów?

  • Ogólna umieralność spada o 27%, głównie za sprawą układu sercowo-naczyniowego. W przypadku nowotworów to czas trwania uzależnienia ma największy wpływ.
  • Z kolei przy problemach wieńcowych to konsumpcja w „realnym czasie” ma największe znaczenie. Od razu po zaprzestaniu palenia, zmniejszamy ryzyko zakrzepicy.
  • Kolejne korzyści przypadają układowi oddechowemu. Natychmiast zwiększa się pojemność wydechowa.

Czy trudniej rzucić palenie w wieku 70 lat niż 30?

  • Ciężko odnieść się do tego pytania, gdyż niewiele jest badań na ten temat. Oczywiście, seniorzy palący dłuższy okres czasu mają bardziej zakorzenione nawyki palacza, ale uzależnienie od nikotyny jest takie samo w wieku 20, 40 czy 70 lat.
  • Z drugiej strony, im jesteśmy starsi i jakość naszego zdrowia się pogarsza, tym większa mamy motywację.

Jak zatem rzucić palenie?

  • Pozwólmy sobie pomóc, rozmawiając z lekarzem, który nas z pewnością zachęci i pomoże w doborze odpowiedniej metody. Ważne też, by wybrać odpowiedni  moment na zerwanie z nałogiem – rozpoczęcie nowego leczenia czy operacja mogą to na nas wręcz wymusić. Wiadomo na pewno, że rzucenie palenia przed interwencją chirurgiczną zmniejsza ryzyko komplikacji. Dlatego, zwłaszcza u seniorów zaleca się abstynencję od tytoniu w okresie przed i pooperacyjnym.
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram