Trwa wyścig i zakrojone na wielką skalę poszukiwania leku na COVID-19. W poszukiwania angażują się wszyscy. Bo przecież to walka o życie i zdrowie całego świata. Wirus nie oszczędził żadnego kraju, żadnej narodowości.
Pomimo ogromnych starań i środków pieniężnych angażowanych, do tej pory zarejestrowano jeden preparat, który zyskał wskazania do leczenia wspomagającego COVID-19. Preparat nazywa się Chlorochina i jest dostępna wyłącznie w leczeniu szpitalnym. Kilka kolejnych leków jest nadal w fazie badań klinicznych.

Jak podaje Wikipedia “Chlorochina – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, pochodna chinoliny. Stosowana jako lek pierwotniakobójczy, znosi ostry atak malarii, pełzaka czerwonki i lamblii jelitowej; działa także przeciwzapalnie. Obecnie często stosuje się jej analogi”.
Aktualnie nie ma zaleceń odnoszących się do stosowania konkretnych leków „na wirusy”, które uchroniłyby przed zakażeniem koronawirusem. Oczywiście można wspomagać organizm suplementami diety czy preparatami immunomodelującymi ale to nam nie da gwarancji lekkiego przechorowania lub nie zachorowania..

Terapia, leczenie koronawirusa opiera się głównie na leczeniu objawowym, w warunkach szpitalnych lub domowych.

Pierwszym lekiem, który uzyskał nowe wskazanie terapeutycznie – leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2 – jest Arechin, preparat zawierający fosforan chlorochiny.

Wśród leków na COVID-19 będących w fazie testów klinicznych można wymienić:

– remdesivir
– tocilizumab

– favipiravir

Pojawiła się też informacja o działaniu leczniczym Ibuprofenu jednak Europejska Agencji Leków (EMA) w informacji z dnia 18 marca 2020 r., informuje, iż obecnie nie ma naukowych dowodów, które potwierdzałyby związek pomiędzy przyjmowaniem ibuprofenu, a pogorszeniem się stanu pacjentów chorych na COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie, w którym dementuje pojawianie się skutków ubocznych podawania ibuprofenu podczas infekcji COVID-19.

Przypominamy, że koronawirus (SARS-Cov-2) to wirus powodujący chorobę zwaną COVID-19. Przenosi się on drogą kropelkową lub poprzez mechaniczne przeniesienie na błonę śluzową. Najczęściej występujące objawy to: kaszel, duszności, gorączka (powyżej 38 st. C), ból mięśni, osłabienie, nudności i wymioty,

biegunka.
Aby uchronić się przed zakażeniem należy: częste mycie rąk (ciepłą wodą z mydłem), dezynfekowanie rąk, gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody (środki na bazie alkoholu minimum 60%–70 %), unikanie dotykania twarzy (oczy, usta, nos), dezynfekowanie powierzchni przedmiotów (np. telefon, włączniki świateł, klamki), zachowywanie bezpiecznej odległości od rozmówcy (1–2 metry), odpowiednie zachowanie podczas kaszlu lub kichania (zgięty łokieć lub chusteczka, którą należy niezwłocznie wyrzucić, a ręce dokładnie umyć). unikanie skupisk ludzkich.

Marta Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram