Miód ma właściwości przeciwzapalne i jest powszechnym składnikiem leków na przeziębienie i grypę. Ale czy miód może leczyć astmę? 

Wydaje się, że miód może nieść pewne zalety dla osób chorych na astmę. Może być szczególnie skuteczny w zwalczaniu kaszlu. Miód zwiększa produkcję śliny. Ponieważ ślina nawilża drogi oddechowe i zmniejsza podrażnienie w gardle, kaszel może się zmniejszać. Miód ma również właściwości przeciwzapalne i może zmniejszać obrzęk dróg oddechowych towarzyszących astmie. Departament zdrowia Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zaleca, aby dorośli przyjmowali 2 łyżeczki miodu przed snem, aby zmniejszyć kaszel.

Co mówią badania?

Większość badań przetestowało skuteczność miodu jako środka tłumiącego kaszel. Należy pamiętać, że wiele z tych badań analizowało wpływ miodu na infekcje górnych dróg oddechowych, a nie na astmę, chociaż mogą one mieć podobne objawy. W 2012 roku przebadano 300 dzieci w wieku 1-5 lat, z infekcjami górnych dróg oddechowych. Naukowcy dali dzieciom miód cytrusowy, miód eukaliptusowy lub miód z Labiatae. Inni otrzymali placebo. Dzieci, które przyjmowały miód, odetchnęły z powodu kaszlu w nocy, co spowodowało u nich poprawę snu. W przeglądzie z 2012 roku przyjrzano się wynikom dwóch badań klinicznych, w których łącznie wzięło udział 265 dzieci z ostrym kaszlem.

Porównując skuteczność miodu i środków tłumiących kaszel, naukowcy odkryli, że miód był równie skuteczny lub nieco bardziej skuteczny niż difenhydramina lub dekstrometorfan, dwa powszechne składniki w lekach przeciwkaszlowych. Miód był również w stanie lepiej leczyć kaszel niż brak leczenia.

Większość badań dotyczyła miodu przyjmowanego doustnie, ale w badaniu na zwierzętach z 2014 roku sprawdzono, czy wdychany miód również może zmniejszać objawy astmy. Wyniki wskazały, że miód był skuteczny. Jednak potrzebne są dodatkowe badania na ludziach.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram