Istotną częścią telemedycyny są tzw. wearables czyli „technologie, które możemy na siebie włożyć”. Na czym polega ich działanie i czy są one skuteczne?

Nie są to tylko „inteligentne” zegarki czy opaski, z których korzystają biegacze by mierzyć czas, tętno czy dystans, ale również inteligentne ubrania, które dzięki specjalnym czujnikom ostrzegą przed zawałem, czy specjalne wkładki do butów, pomagające słabowidzącym seniorom w przemieszczaniu się, a ich opiekunom przekazują informację o miejscu, gdzie aktualnie znajduje się starszy bliski.

Specjalne opaski noszone jak bransoletka mogą gromadzić informacje o danej osobie (ruch, sen, lokalizacja, czynności dnia codziennego) i zaalarmować opiekuna czy rodzinę o istotnych „odchyleniach” od rutyny.

Telerehabilitacja

Nowe technologie coraz częściej sprawdzają się w „rehabilitacji na odległość” – bez wychodzenia z domu. Telerehabilitacja obejmuje zdalną ocenę funkcjonalną pacjenta, zarządzanie opieką, zdalną realizację programów rehabilitacyjnych oraz telekonsultacje. Fizjoterapeuta może prowadzić sesje ćwiczeniowe przez wideokonferencję lub specjalne systemy do rehabilitacji, gdyż ma dostęp do danych o systematyczności i efektach ćwiczeń. Może w ten sposób „prowadzić” kilku pacjentów jednocześnie. Telerehabilitacja jest bardzo często wykorzystywana w kardiologii. ZUS już od 2009 r. realizuje program rehabilitacji kardiologicznej w ramach prewencji rentowej, której celem jest przywrócenie zdolności do pracy. Podczas turnusów rehabilitacyjnych pacjenci ćwiczą zarówno stacjonarnie (w specjalistycznym ośrodku), jak również samodzielnie – korzystając z monitoringu telemedycznego w domu. Połączenie tych dwóch form rehabilitacji jest bezpieczne i daje bardzo dobre efekty – ponad 90% rehabilitowanych w ten sposób pacjentów otrzymało pozytywną opinię o możliwości powrotu do aktywności zawodowej.

Korzystanie z technologii e-zdrowia jest zatem korzystne zarówno dla pacjentów, jak i dla systemu ochrony zdrowia. Ułatwia dostęp do usług medycznych, zmniejsza ich koszty (oznacza mniej hospitalizacji przez kierowanie opieki do domu pacjenta, możliwość obsługi większej liczby pacjentów przez jedną placówkę/jednego lekarza), a dodatkowo daje poczucie bezpieczeństwa chorym i niesamodzielnym osobom i ich opiekunom.

***

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie samodzielnie zagwarantować odpowiedniej opieki, omów z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów?

ORPEA POLSKA od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.

ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.

ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram