Cyniczna nieufność charakteryzuje się wiarą w to, że wszyscy poza nami motywowani są przez egoistyczne pobudki. Choć wydaje się to podobne do filozoficznej „pól pełnej szklanki”, to według naukowców, posiadanie takiego podejścia do życia zwiększa szanse wystąpienia demencji starczej.
Badacze, którym przewodziła doktor Anna-Malia Tolppanen z University of Eastern Finland, opublikowali wyniki swoich badań w magazynie „Neurology”. Twierdzą oni, że już wcześniej udało się powiązać cynizm z problemami ze zdrowiem, takimi jak choroby serca, ale jest to pierwsze badanie, które bada związek cynizmu z demencją.
Aby dogłębnie zbadać związek demencji z cynizmem, naukowcy przebadali 1449 osób o średnim wieku 71 lat. Badanych poproszono o wykonanie testu na demencję oraz o wypełnienie kwestionariusza mającego ocenić poziom cynizmu. Naukowcy zaznaczyli, że kwestionariusz jest wiarygodny i wyniki badanych były stabilne w przeciągu kilku lat.
W trakcie trwania badania dwa testy na demencję ukończyło 622 badanych (ostatni test przeprowadzony został na 8 lat od początku badania). Podczas czasu trwania badania u 46 osób zdiagnozowano demencję. Po wzięciu pod uwagę innych czynników mogących wpływać na ryzyko wystąpienia demencji (takich jak nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu czy palenie papierosów) zespół odkrył, że osoby o dużym poziomie cynicznej nieufności miały trzy razy większą szansę na wystąpienie demencji w porównaniu z osobami o niskim poziomie cynicznej nieufności.
Dokładnie u 14 spośród 164 uczestników badania o wysokim poziomie cynicznej nieufności, wystąpiła demencja, a spośród 212 uczestników o niskim poziomie cynicznej nieufności, demencja wystąpiła u zaledwie 9 osób.
Tolppanen skomentowała badania, mówiąc:
„Wyniki te są kolejnym dowodem na to, jak stosunek do życia i osobowość mogą wpływać na stan zdrowia. Zrozumienie tego, jak cecha osobowości, taka jak cyniczna nieufność wpływa na zdrowie, może pomóc nam w opracowaniu metod zapobiegania demencji”.