Osoby, które czują się młodziej niż wskazuje na to ich metryka, rzeczywiście żyją dłużej. Jest to szczególnie widoczne w przypadku chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym.

Tego odkrycia dokonała grupa londyńskich naukowców, która przez dziesięć lat obserwowała grupę 7000 osób w wieku średnio 66 lat. Badanych poproszono, by podali wiek na jaki się czują. Znacząca większość czuła się młodziej. ¼ badanych podała wiek zbliżony do rzeczywistego, a 5% wyższy. Po latach obserwacji okazało się, że wskaźnik umieralności był najwyższy (25%) wśród osób, który zawyżyły swój wiek, a najniższy wśród tych, które czuły się młodziej.

Naukowcy podkreślają wagę pozytywnego nastawienia do siebie samego i upływającego czasu. Czy jednak nie zachodzi tu pewna zależność: osoby czują się młodziej, gdyż istotnie cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym, stąd ich korzystne statystyki? Czy jest to „zaklinanie rzeczywistości” i pozytywna afirmacja życia? A może jedno i drugie?

Specjaliści chętnie łączą obie hipotezy zaznaczając wagę czynników społecznych i psychologicznych na nasze zdrowie: umiejętność pokonywania problemów, samotność, depresja, funkcje poznawcze, chęć wdrożenia w życie nowych, zdrowych nawyków (właściwe odżywianie, aktywność fizyczna…). Dbajmy więc o siebie i nie bójmy się prosić o pomoc.

Każdy jest inny, nasze historie różnią się od siebie i nie na wszystko mamy wpływ. Trzeba jednak mieć świadomość, że pozytywne nastawienie to dużo więcej niż dobry humor i warto skorzystać z tego naturalnego oręża, by pokonać upływający czas.

Subject english www.homework-writer.com subject x2 english synecdoche up zeugma printer-friendly version your friends like us
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram