Kiedy zbliżają się święta, powoli żegnamy się ze starym rokiem a nasze myśli biegną w stronę podejmowania noworocznych postanowień. Jakie obietnice warto sobie składać? Jak podtrzymać motywację? Jak zamienić dążenie na rzeczywistość?

Co mówią eksperci

Wielu ludzi o tej porze roku wytycza sobie cele osobiste i zawodowe, ale bardzo niewielu udaje się je zrealizować – tak twierdzi Tomas Chamorro Premuzic, profesor psychologii biznesu na University College London (UCL). Dzieje się tak dlatego, że często ustalamy cele wbrew naszej naturze. Wszyscy mamy pewne predyspozycje, cechy charakteru i nawyki, które wykształcaliśmy przez wiele lat. Większość noworocznych postanowień i celów wiąże się z przełamywaniem tych wzorców, co jest bardzo trudne i wymaga ciężkiej pracy. Należy zatem ustalać cele w sposób przemyślany i autentyczny. Ważne jest, aby koncentrować się na byciu sobą i dobrym planowaniu.

Oto pięć wskazówek, dzięki którym mamy szansę wytrwać w swoich postanowieniach.

Świadomość tego, co jest ważne

Wybitni ludzie wiedzą, co w ich życiu jest ważne. Ty również możesz wzmacniać tę umiejętność, wyobrażając sobie swój przyszły, „idealny obraz Ja” w głównych obszarach swojego życia: praca / uczelnia, dom, społeczność, Ja, jak twierdzi Stewart D. Friedman, profesor praktyki zarządzania w Wharton School.

Wykonaj poniższe ćwiczenia „Idealny JA” z myślą o swoim 2019 roku.

Idealny JA

Wskaż istotne role, które odgrywasz w poszczególnych obszarach swojego życia, na przykład: żona w domu, szef w pracy, wolontariusz w lokalnej społeczności, sportowiec w życiu prywatnym. Zastanów się, kim chciałbyś być w każdej z tych ról. Zastanów się, jak chciałbyś, aby potoczyło się Twoje życie w 2019 roku. Zbyt często koncentrujemy się na tym, co musimy poprawić. Lepiej zastanowić się, co robimy dobrze, i przyjąć cele, w których wykorzystamy te mocne strony.

Wynotuj w tabelce kilka szczegółów opisujących, co ta osoba (nazwijmy ją Twoim przyszłym JA) robi w poszczególnych obszarach życia, jakie ma cele. Zidentyfikuj cel i po jednej lub po dwie cechy konkretnych ról, które chciałbyś odgrywać jako małżonek/partner, jako profesjonalista/menedżer, jako członek organizacji charytatywnej czy jako sportowiec.

Wybierz takie cele, jakie stanowią dla Ciebie wyzwanie, rozwijają Cię i są pozytywne, ale przy tym są realne. Warto również zadbać o to, by cel, który sobie wyznaczasz, był dla Ciebie ważny i dotyczył Ciebie, bo doprowadzenie do zmiany wymaga sporej pracy, trzeba tego naprawdę chcieć.

Praca lub uczelnia Dom Społeczność Ja

Za pomocą skali od 1 do 10 oceń, na ile jesteś przekonany o osiągalności tej wizji idealnego Ja Gdzie, 1 – nie jestem przekonany, 10 – jestem absolutnie przekonany o osiągalności celów. Postaraj się dokonać rozróżnienia na dostępne rzetelne informacje, fakty w tej sprawie oraz na samokrytyczne myśli pojawiające się w Twojej głowie. To drugie podejście zabija motywację, warto mieć tego świadomość. By zwiększyć swoje szanse na sukces, spróbuj kwestionować wszystkie autokrytyczne automatyczne myśli. Jeśli masz negatywne myśli i uczucia, prawdopodobieństwo osiągnięcia celu jest znikome. Możesz zwrócić się do profesjonalnego coacha, wraz z którym zwalczysz wewnętrznego krytyka, złamiesz schematy myślowe, które Tobie nie służą i podniesiesz szansę na osiągnięcie celu.

Przypomnij sobie swoje wcześniejsze dokonania

Szczerze oceń, co do tej pory powstrzymywało Cię przed osiągnięciem wyznaczonych celów, oceń również swoje przekonania dotyczące własnych możliwości. Uwzględnij odpowiednie informacje zwrotne od innych. W ten sposób podejdziesz do sprawy bardziej optymistycznie, a z badań wynika, że optymizm ma kluczowe znaczenie dla skuteczności strategii wyobrażania sobie swojego idealnego Ja i urzeczywistniania go w 2019 roku. Co do tej pory powstrzymywało Cię przed osiągnięciem wyznaczonych celów? Jakie masz przekonania dotyczące własnych możliwości osiągnięcia celów? Jakie informacje zwrotne dostawałeś od innych? Zrób sobie analizę roku 2018. Pomoże to Tobie w zrozumieniu, co działa w Twoim życiu i będziesz mógł robić tego więcej w 2019 roku. Wypisz sobie również, co nie działa, byś mógł przestać to robić. Najważniejsze – nie biczuj się, nie krytykuj siebie za plany i dążenia, których nie udało Ci się zrealizować. Bądź miły dla siebie i zaakceptuj fakt, że to, co już zrobiłeś, jest wystarczająco dobre.

Wskaż jedno proste działanie na rzecz osiągnięcia celu, które byłoby zgodne z wyznawanymi przez Ciebie wartościami. Upewnij się, że wyznaczony cel jest rozsądny, zgodny z Twoimi wartościami, a potem zastanów się, jakie działania doprowadzą Cię do realizacji tego celu. By osiągnąć jakikolwiek cel potrzebna jest strategia działania krok po kroku.

Ustal kamienie milowe

Kiedy zaczynasz dążyć do nowego celu, masz wysoką motywację. Jednak gdy mijają kolejne tygodnie i miesiące, początkowa energia słabnie. Coraz trudniej jest znaleźć czas oraz chęć do działania. W marcu już zapominamy o swoich celach. By tego uniknąć, należy dążyć do realizacji krótkoterminowych celów, które zbliżają nas do celu końcowego. Sukcesy osiągnięte po drodze powinny sprawić, że poczujemy się zadowoleni ze stopniowych postępów. Rzecz nie w tym, by być lepszym od innych, lecz w tym, by być kimś lepszym niż my sami w „poprzednim wydaniu”. Jakie działania muszę podjąć, by osiągnąć?” Rozbij duże cele na mniejsze działania. Wyobraź sobie małe kroki, które mógłbyś podjąć codziennie, aby opierać się złym wpływom i bardziej zbliżać się do wymarzonego ideału. Postanów, że będziesz podejmował jedno działanie codziennie przez 30 dni.

Zbuduj grupę wsparcia

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wiedza i działanie to dwie różne rzeczy. Ogromne znaczenie dla realizacji celów ma sieć osób, które będą wspierać nasze starania i zachęcać do wytrwałości. Mogą to być bardzo różni ludzie: zaufany przyjaciel, koledzy z pracy, małżonek, profesjonalny coach. Zobowiązanie publicznie zwiększa motywację.

Przypominaj sobie o celu

Napisz sobie notatkę przypominającą w tej sprawie, nie zapomnij wymienić tam powodu, dla którego powziąłeś dane postanowienie. Przyklej ją na ostatnim lustrze, w którym się przeglądasz przed wyjściem z domu. Czytaj ten tekst za każdym razem, gdy spojrzysz w to lustro.

Zastanów się nad tym, w jaki sposób podejmowane już przez Ciebie działanie, przyczynia się do poprawy sytuacji innych ludzi – bezpośrednio, czy pośrednio. Zastanawiając się nad sensem podejmowanych działań, lepiej zrozumiesz, w jaki sposób działania te odzwierciedlają wyznawane przez Ciebie wartości. Prawdopodobnie wpadniesz też na nowe pomysły w tym względzie, a także wyznaczysz sobie nowe, motywujące cele, które będą „zgodnymi z JA”, czyli cele ważne, przyjemne i zgodne z podstawowymi wyznawanymi wartościami. Badania wykazują, że gdy potrafimy wskazać sens nawet najbardziej przyziemnej pracy, wkładamy w nią więcej wysiłku, a więc szybciej osiągamy cele i ogólnie lepiej się czujemy. Postępowanie zgodne z wyznawanymi wartościami staje się źródłem satysfakcji i daje dodatkowy zastrzyk energii, podnosi szansę realizacji celu. W większym stopniu uświadomisz sobie, które z Twoich codziennych działań nie do końca pozostają w zgodzie z wyznawanymi przez ciebie wartościami. Dzięki tej świadomości będziesz rozumiał, jak je hamować albo wręcz eliminować. Nie ograniczaj się jednak do samej wiedzy. Wskaż jedno działanie, którego powinieneś zaprzestać i o którym wiesz, że możesz to zrobić.

Jeśli czujesz pasje i wolę, by coś zrobić, po prostu musisz to zrobić… lub przestać o tym mówić – twierdzi Rebecca Knight, wykładowczynią w Wesleyan University. Zasady do zapamiętania:

Co robić:

Wyznacz cele na miarę swoich obecnych umiejętności i możliwości.
Poinformuj Twoją grupę wsparcia o złożonych sobie celach i poproś ich o wsparcie, gdy będziesz tego potrzebował lub zacznij współpracę z profesjonalnym coachem.
Na czas realizacji postanowień wytycz sobie kamienie milowe, które pomogą Ci ocenić stopniowe postępy i codzienne, małe działania.

Czego nie robić:

Nie daj się przytłoczyć zbyt długiej liście celów – nie koncentruj się na więcej niż dwóch dążeniach w każdym z obszarów życia.
Nie skazuj sam siebie na porażkę – obieraj cele, które raczej możesz osiągnąć.
Nie biczuj się, gdy nie dotrzymasz jakiegoś terminu, planu – zaakceptuj fakt, że to, co już zrobiłeś, jest wystarczająco dobre.

A więc do dzieła 🙂

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Natalia Półtorak

Certyfikowany coach ACC International Coaching Federation (ICF) oraz CoachWise, członek ICF. Ukończyłam studia z bankowości, przedsiębiorczości i zarządzania. Posiadam 13-letnie doświadczenie lidera i managera w międzynarodowych korporacjach i startupie, gdzie tworzyłam działy, efektywnie realizowałam projekty i skutecznie zarządzałam zespołami. Z mojego doświadczenia wynika, że żeby być skutecznym, szczęśliwym liderem, managerem, partnerem, seniorem, trzeba zawsze pamiętać o sobie, swojej energii, efektywności i rozwoju osobistym. Inaczej nie potrafimy się skoncentrować na ważnych aspektach naszego życia, będzie brakować nam energii i zaczniemy się wahać, a w końcu zastygniemy w bezruchu. Z tego względu wybrałam coaching, bo jest to skuteczne narzędzie pomagające w rozwoju osobistym, który przekłada się nie tylko na nasze życie, a i na rodziny, firmy, przyjaciół i ważne strefy życia. Specjalizuję się w realizacji coachingów indywidualnych rozwijających kompetencje osobiste i przywódcze. Wspieram Klientów w osiąganiu pozytywnych zmian w zachowaniu, w lepszym nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi i w stawaniu się takimi osobami, jakimi chcą być, aby znaleźć w życiu sens i szczęście. Z pasją pomagam wydobywać z ludzi to, co najlepsze i zapewniam im narzędzia, dzięki którym mogą osiągnąć swój pełny potencjał lidera, managera i partnera. Uwielbiam podróżować po świecie, poznawać inne kultury, kuchnię, sztukę i „inność” ludzi.
Zmień czcionkę
instagram