Dietetycy i lekarze zgodnie uważają, że zdrowa dieta powinna zawierać różnorodne produkty spożywcze. Wybór odpowiedniej żywności może nam pomóc zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, nowotwory, cukrzyca, udar i osteoporoza, które są główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności na świecie. 

W jednym z wcześniejszych artykułów pisaliśmy, jak powinna wyglądać dieta osób starszych. Jednak, niektóre produkty spożywcze mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia seniorów, ze względu na poziom bakterii obecnych w surowym lub niedogotowanym jedzeniu. O jakich produktach mowa?

Seniorzy powinni unikać: 

– surowych ryb i skorupiaków, w tym ostryg, małż i przegrzebków.

– surowego lub niepasteryzowanego mleka i sera.

– miękkich serów, takich jak ser feta, brie, camembert, ser pleśniowy i ser meksykański (można spożywać twarde sery, serki topione, twarożek i jogurt).

– surowych lub lekko ugotowanych jajek lub produktów jajecznych, w tym sosów sałatkowych.

– surowego mięsa lub surowego drobiu.

– surowych kiełków lucerny, które dopiero niedawno stały się uznanym źródłem chorób przenoszonych przez żywność.

– niepasteryzowanego lub nie poddanego obróbce soku owocowego lub warzywnego. Kiedy owoce i warzywa są używane do wyciskania świeżego soku, szkodliwe bakterie, które mogą być w nich obecne, mogą stać się częścią gotowego produktu. Większość soków w Stanach Zjednoczonych, bo aż 98 procent, jest pasteryzowana w celu zabicia szkodliwych bakterii.

Aby pomóc konsumentom zidentyfikować niepasteryzowane lub nie przetworzone soki, Administracja ds. Żywności i Leków, nakazała umieszczanie następującej etykiety ostrzegawczej na wieczkach tych produktów:

OSTRZEŻENIE: 

Ten produkt nie był pasteryzowany i dlatego może zawierać szkodliwe bakterie, które mogą powodować poważne choroby u dzieci, osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 12 lat. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała jako redaktorka portalu o tematyce rozrywkowej. Doświadczenie dziennikarskie zdobywała w portalu dla kobiet oraz w serwisie popularnonaukowym. Prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej, współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W portalu www.senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Lubi rozmowy z ludźmi, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram